Ekonomi

Ham petrol fiyatları, ABD stoklarının düşmesiyle arttı

Ham petrol fiyatları, ABD’deki stokların azalması ve enflasyon baskısıyla yükseldi. Fed’in faiz oranlarına ilişkin kararı da piyasaları etkileyebilir.

Ham petrol fiyatları, Enerji Bilgi İdaresi’nin (EIA) 15 Eylül’e kadar olan haftada stokların 2,1 milyon varil azaldığını bildirmesinin ardından bugün yükseldi. Bu, önceki haftadaki yaklaşık 4 milyon varillik artışla karşılaştırıldığında önemli bir düşüş anlamına geliyor.

Bu arada Amerikan Petrol Enstitüsü (API), ABD’deki ham petrol stoklarının 15 Eylül’e kadar olan haftada yine 5,25 milyon varil düştüğünü tahmin etti. Bu, analistlerin API’nin rapor etmesini beklediğinin iki katıydı.

Yakıt stoklarında da azalma var

Petrol fiyatları, kar elde etme dalgasının ortasında son yükselişine ara verirken, EIA da yakıt stoklarında azalma olduğunu bildirdi. EIA, benzinde stokların 15 Eylül’e kadar olan haftada 800.000 varillik bir düşüş olacağını ve üretimin günlük ortalama 9,7 milyon varil olacağını tahmin etti.

Bu, önceki hafta üretimin günde ortalama 9,2 milyon varil olduğu 5,6 milyon varillik stok artışıyla karşılaştırıldı.

EIA, orta distilatlarda 15 Eylül’e kadar olan haftada 2,9 milyon varillik stok çekişi olduğunu ve üretimin günlük ortalama 4,8 milyon varil olduğunu bildirdi.

Bu, orta distilat üretiminin günlük ortalama 5 milyon varil olduğu önceki haftadaki 3,9 milyon varillik stok artışıyla karşılaştırıldı.

Fiyatlar yüksek kalmayı sürdürüyor

Bu arada fiyatlar son düşüşe rağmen yüksek kalmayı sürdürüyor. Özellikle ABD ham petrolü o kadar pahalı hale geldi ki Asya ve Avrupa’dan gelen talep düşüşte. Ancak bu, ABD’li sürücüler için perakende yakıt fiyatlarının daha düşük olduğu anlamına gelmiyor.

Bloomberg, fiyat gelişmeleriyle ilgili bir raporunda, daha fazla ABD petrolü evde kalsa bile “fiyat artışının kaçınılmaz olarak ABD ve ötesinde daha yüksek benzin ve yakıt maliyetlerine yansıyacağını ve her yerde enflasyonun hızını artırma tehdidi oluşturacağını” belirtti.

Fed’in kararı ne olacak?

Bu arada tüm gözler bir kez daha, para politikası tartışmalarının son iki günlük oturumunu bugün tamamlayan Federal Reserve’de. Petrol fiyatlarındaki artış, Fed’in vazgeçmek üzere olduğunu belirttiği faiz oranlarına ilişkin fikrini değiştirebilir.

Ancak yüksek petrol fiyatları yüksek enflasyonu beslerken, Fed yukarı yönlü fiyat hareketini durdurmak için artışlara geri dönebilir.

Fed’in kararını ve Başkan Jerome Powell’ın basın toplantısını saat 21:00’de takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu