Ekonomi

Ham Petrol Stoklarındaki Düşüş Fiyatları Artırdı

Ham petrol fiyatları, ABD’nin ham petrol stoklarında beklenenden daha fazla düşüş bildirmesinin ardından yükseldi. Ancak piyasa, ABD Merkez Bankası’nın para politikası ve Çin’in ekonomik durumu hakkında endişeli.

ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA), 18 Ağustos’a kadar olan haftada ham petrol stoklarının 6,1 milyon varil azaldığını duyurdu. Bu, piyasa beklentilerinin çok üzerinde bir düşüş anlamına geliyor. Bu haberin etkisiyle ham petrol fiyatları bugün yükselişe geçti.

ABD’nin Ham Petrol Stokları Beş Yıllık Ortalamanın Altında

EIA’nın raporuna göre, ABD’nin ticari ham petrol stokları 18 Ağustos itibarıyla 433,5 milyon varile geriledi. Bu seviye, yılın bu dönemindeki beş yıllık ortalamanın %2 altında. Bu da arz-talep dengesinin iyileştiğine işaret ediyor.

Stoklardaki düşüş, önceki haftada da görülmüştü. O hafta da ham petrol stokları 6 milyon varil azalmıştı. Bu düşüşler, ondan önceki haftada 6 milyon varillik büyük bir artışın ardından geldi.

Yakıt Stoklarında Artış Var

EIA, yakıt stoklarında ise artış olduğunu bildirdi. Benzin stokları raporlama döneminde 1,5 milyon varil artarak 228,2 milyon varile yükseldi. Bu artış, bir önceki haftadaki 300 bin varillik küçük düşüşün ardından geldi.

Benzin üretimi de arttı. Geçen hafta günlük ortalama 9,7 milyon varil benzin üretildi. Bu da önceki haftaki günlük 9,6 milyon varilden daha fazla.

Orta distilat stokları da yükseldi. Geçen hafta 900 bin varil artarak 140 milyon varile çıktı. Orta distilat üretimi de günlük ortalama 5,1 milyon varil oldu. Bu rakamlar, önceki hafta 300 bin varillik mütevazı bir stok artışı ve günlük ortalama 4,7 milyon varillik üretimle karşılaştırılıyor.

Petrol Piyasası ABD ve Çin’deki Gelişmelere Odaklandı

Ham petrol fiyatlarındaki yükselişi destekleyen tek faktör stoklardaki düşüş değil. Piyasa aynı zamanda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasına ve Çin’in ekonomik durumuna ilişkin gelişmeleri de yakından takip ediyor.

Fed’in faiz artırımına ne zaman başlayacağı konusunda belirsizlik sürerken, yatırımcılar bu hafta Jackson Hole sempozyumunda Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı konuşmaya odaklandılar.

Bir Nissan Securities analisti Reuters’e verdiği demeçte, “Yatırımcılar, Fed’in bir sonraki adımına ilişkin ipuçları bulmak istediklerinden, Jackson Hole sempozyumu öncesinde büyük pozisyonlar almak konusunda isteksizler” dedi.

Hiroyuki Kikukawa ayrıca, “Çin’deki yüksek faiz oranlarına ve durgun talebe ilişkin endişelerin, kısa vadede OPEC+’nın sıkılaşan arzından daha ağır basması bekleniyor.” dedi.

ING emtia araştırma başkanı Warren Patterson da Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Fed’in sıkılaştırma döngüsüyle hâlâ daha fazla ilgisi olduğuna dair artan beklentiler ve ABD dolarının güçlenmesi, petrol piyasasını bazı güçlü ters rüzgarlarla karşı karşıya bıraktı.” dedi.

Patterson şunu ekledi: “Ancak temellerin yapıcı kalması göz önüne alındığında, herhangi bir fiyat zayıflığının nispeten kısa ömürlü olacağına inanıyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu