google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Hang Seng Endeksi ABD-Çin Gerilimi ve Fed Beklentisiyle Düştü - haberbil.net
Ekonomi

Hang Seng Endeksi ABD-Çin Gerilimi ve Fed Beklentisiyle Düştü

Hang Seng Endeksi Çarşamba günü ABD’de listelenen Çin hisse senetlerinin sert düşüşü ve Fed’in şahin duruşu nedeniyle bir ayın en düşük seviyesine yaklaştı. HK50 endeksinin bu çeyreğin sonunda 17.337,39 puandan işlem görmesi bekleniyor.

Hong Kong Hisse Senedi Piyasası Endeksi (HK50), Çarşamba günü ABD’de listelenen Çin hisse senetlerinin neredeyse iki yılın en fazla düştüğüne dair raporların etkisiyle düşüşe geçti. Endeks, önceki seanstaki belirgin kazançlarından uzaklaşarak bir ayın en düşük seviyesine yaklaştı. Bu arada, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bugün ilerleyen saatlerde şahin bir duruş sergileyeceği beklentisi, yatırımcıların yeni ekonomik projeksiyonları yakından izlemesine neden oldu.

HK50 Endeksi %0,62 Kayıpla 17.885,60 Puana Geriledi

HK50 endeksi, Çarşamba günü 111,57 puan veya %0,62 düşüşle 17.885,60 seviyesinde kapandı. Endeks, Salı günü %1,5 yükselerek 18.000 puanın üzerine çıkmıştı. Ancak, ABD’de listelenen Çin hisse senetleri Salı günü neredeyse iki yılın en fazla düştüğünü gösteren raporlar, Hong Kong piyasasında satış baskısı yarattı. Ayrıca, Fed’in bugün faiz oranlarını sabit tutması ancak varlık alım programını azaltmaya başlaması ve enflasyon beklentilerini yukarı yönlü revize etmesi bekleniyor. Bu da yatırımcıları temkinli bir tutuma sevk etti.

Kayıplar Neredeyse Her Alanda Yaşandı

HK50 endeksindeki kayıplar neredeyse her alanda yaşandı; teknoloji, tüketiciler ve mülk en sonuncular arasında yer aldı. Teknoloji sektöründe Sunny Optik Teknolojisi %5,1 düşüşle 54,90 Hong Kong dolarına geriledi. Tüketiciler sektöründe ise Miniso Group %4 düşüşle 12,36 Hong Kong dolarına indi. Mülk sektöründe ise China Resources Land %3,7 kayıpla 30,35 Hong Kong dolarına geriledi.

Finansal sektör ise neredeyse yatay seyretti; HSBC Holdings %0,1 artışla 40,75 Hong Kong dolarına yükselirken, Bank of China %0,2 düşüşle 2,55 Hong Kong dolarına geriledi. Finansal sektörün performansı, Çin merkez bankasının Eylül ayında temel borç verme faiz oranlarını rekor düşük seviyelerde tutmasının ardından geldi. Yetkililer son teşvikin ekonomik etkisini değerlendirirken faiz oranlarını değiştirmemeye karar verdiler.

HK50 Endeksinin Bu Çeyreğin Sonunda 17.337,39 Puandan İşlem Görmesi Bekleniyor

HK50 endeksinin geleceği hakkında ise Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre, endeksin bu çeyreğin sonunda 17.337,39 puandan işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda ise 12 ay içinde 15.029,98 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyor. Bu tahminler, Hong Kong ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde %7,5 büyüdüğünü ancak yılın üçüncü çeyreğinde büyümenin yavaşlayabileceğini gösteriyor. Ayrıca, Hong Kong’un ABD-Çin arasındaki siyasi ve ticari gerilimlerden de olumsuz etkilenebileceği belirtiliyor.

Başa dön tuşu