Dünya

HDFC Bank’taki sert satışlar nedeniyle Sensex düşüyor

Sensex, HDFC Bank’taki sert satışların etkisiyle Çarşamba günü sabah ticaretinde düştü. Endeks, HDFC ile birleşme sonrası potansiyel marj baskısı konusundaki endişeler nedeniyle banka hisselerindeki düşüşe bağlı olarak 341,9 puan veya %0,5 düşüşle 67.254,9 puana geriledi.

Hindistan’ın önde gelen hisse senedi endeksi olan BSE Sensex, Çarşamba günü sabah ticaretinde HDFC Bank’taki sert satışların etkisiyle üst üste ikinci seansta da düşüş yaşadı. Endeks, HDFC ile birleşme sonrası potansiyel marj baskısı konusundaki endişeler nedeniyle banka hisselerindeki düşüşe bağlı olarak 341,9 puan veya %0,5 düşüşle 67.254,9 puana geriledi.

Yatırımcılar bugün Fed’in faiz kararı öncesinde temkinli davranıyor. Yabancı fon çıkışları, artan ABD tahvil getirisi ve rupi zayıflığı da hissiyatı baskıladı.

HDFC Bank, bankanın Pazartesi günü HDFC ile birleşmesinin ardından 1 Temmuz’dan itibaren brüt takipteki varlıklarının muhtemelen artacağını söylemesinin ardından %3,4 düştü. Banka, birleşmenin kredi büyümesine ve gelirlerine olumlu katkıda bulunacağını ancak marjlarda kısa vadeli baskı yaratacağını belirtti. HDFC Bank, Sensex’in en ağır bileşenlerinden biridir ve endeksin performansını önemli ölçüde etkiler.

Diğer erken düşüş gösterenler ise Apollo Hastaneleri (-%2,3), BPCL (-%2,2) ve Reliance (-%1,9) oldu. Emlak stokları, petrol ve gaz, finansal hizmetler ve bankacılık sektörleri çoğunlukla düşüş yaşadı. Bu arada, Hindistan ile Kanada arasındaki ilişkilerin gerilmesinin piyasa üzerinde kalıcı bir etki yaratması pek mümkün görünmüyor.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun Hindistan’ın iç meseleleri hakkında yaptığı açıklamalar nedeniyle iki ülke arasında diplomatik bir kriz yaşanmıştı.

Sensex’in geleceği ne olacak?

Sensex’in geleceği hakkında tahmin yapmak zor olsa da, bazı analistler ve modeller endeksin bu çeyreğin sonunda 66637,89 puanda işlem görmesini bekliyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 63164,55 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyor.

Bu tahminler, küresel ekonomik koşullar, koronavirüs salgını, aşı gelişimi, politik faktörler ve diğer belirsizlikler gibi birçok değişkene bağlıdır. Yatırımcılar bu faktörleri dikkate alarak kendi kararlarını vermeli ve riskleri yönetmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu