Ekonomi

Hindistan’da Ticaret Açığı 10 Ayın En Büyük Seviyesinde

Hindistan’ın Ağustos ayında petrol fiyatlarındaki yükseliş ve rupinin değer kaybının etkisiyle 24,2 milyar dolarlık mal ticareti açığı verdiği ve bu sonucun on aydaki en yüksek seviye olduğu haber verilmektedir.

Hindistan, Ağustos 2023’te petrol fiyatlarındaki yükseliş ve rupinin değer kaybının ithalat maliyetlerini artırması nedeniyle 24,2 milyar ABD doları tutarında mal ticareti açığı verdi. Bu, on aydaki en büyük açık ve piyasa beklentilerinin üzerinde bir sonuç oldu. İhracat ise emtia fiyatlarındaki artış ve küresel talepteki zayıflama nedeniyle düştü.

Hindistan’ın Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, Ağustos ayında mal ihracatı yıllık bazda %6,9 düşüşle 34,48 milyar ABD dolarına gerilerken, ithalat %5,2 düşüşle 58,64 milyar ABD dolarına indi. Böylece ticaret açığı Temmuz ayındaki 14,1 milyar dolardan 24,2 milyar dolara yükseldi. Bu, Ekim 2022’den bu yana görülen en yüksek seviye oldu ve piyasanın 21 milyar dolarlık beklentisini aştı.

İhracatın düşmesinde en büyük paya sahip olan sektörler arasında petrol ürünleri (%38), mücevherler (%25), deri ürünleri (%22), kimyasallar (%14) ve tekstil (%12) yer aldı. İthalatın düşmesinde ise altın (%62), gümüş (%93), elektronik ürünler (%12) ve demir-çelik (%11) öne çıktı. Petrol ithalatı ise %51 artışla 15,4 milyar dolara yükseldi.

Nisan-Ağustos döneminde ise Hindistan’ın mal ihracatı yıllık bazda %5 düşüşle 306,33 milyar ABD dolarına, ithalat ise %10 düşüşle 343,81 milyar ABD dolarına geriledi. Bu dönemde ticaret açığı ise 37,48 milyar dolardan 76,54 milyar dolara yükseldi.

Hindistan’ın ticaret açığının artmasında etkili olan faktörlerden biri de rupinin değer kaybı oldu. Rupi, Ağustos ayında ABD doları karşısında %2,7 oranında değer kaybederek 74,4 seviyesine geriledi. Bu da ithalat maliyetlerini artırırken ihracat gelirlerini azalttı.

Hindistan’ın ticaret açığının önümüzdeki aylarda da yüksek seyretmesi bekleniyor. Zira petrol fiyatlarındaki yükseliş devam ediyor. Brent petrolün varili Eylül ayında 94 dolar seviyesine kadar çıkarak 2023 yılının en yüksek seviyesini gördü. Petrol fiyatlarını etkileyen faktörler arasında OPEC+ ülkelerinin arz kesintilerini sürdürmesi, küresel talebin artması ve üretimde yaşanan aksaklıklar yer alıyor.

Hindistan’ın ticaret açığındaki artış ekonomik büyümeyi de olumsuz etkileyebilir. Hindistan ekonomisi Nisan-Haziran döneminde %20,1 oranında büyüyerek pandemi öncesi seviyeye yaklaştı. Ancak yeni varyantların yayılması ve aşılamadaki yavaşlık nedeniyle ekonomik toparlanmanın sürdürülebilirliği konusunda endişeler var.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu