google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Hong Kong hisseleri merkez bankalarının faiz kararları öncesinde düşüyor - haberbil.net
Ekonomi

Hong Kong hisseleri merkez bankalarının faiz kararları öncesinde düşüyor

Hong Kong hisseleri, ABD, İngiltere ve Japonya’daki merkez bankalarının faiz kararları öncesinde yatırımcıların temkinli davranmasıyla Salı günü düşüş yaşadı. Çin’de merkez bankası, borç verme faiz oranlarını sabit tutarken, Pekin’in gevşetme tedbirlerinin etkisi konusunda şüpheler devam ediyor.

Hong Kong hisseleri Salı sabahı ticarette 55 puan veya %0,32 düşüşle 17.871’e geriledi ve yatırımcıların ABD’deki büyük merkez bankalarının faiz oranı kararları öncesinde giderek daha temkinli davranmasıyla üst üste ikinci seansta da düşüş yaşarken neredeyse bir ayın en düşük seviyesinde kalmayı sürdürdü. Bu hafta İngiltere ve Japonya’da da önemli politika toplantıları yapılacak.

Çin merkez bankası faiz oranlarını değiştirmedi

Çin’de merkez bankası, 1 yıllık LPR’yi Ağustos ayında %3,45 gibi rekor düşük bir seviyeye indirip 5 yıllık faiz oranını %4,2’de tuttuktan sonra Çarşamba günü Eylül ayında iki önemli borç verme faiz oranını sabitlemeye karar verdi. Bu karar, Çin ekonomisinin koronavirüs salgınından çıkışının hız kaybettiği ve Pekin’in son dönemdeki gevşetme tedbirlerinin anakarada sürdürülebilir bir ekonomik toparlanmaya yol açıp açmayacağı konusunda şüphelerin sürdüğü bir dönemde geldi.

Sektörel performanslar karışık

Hong Kong borsasında sektörel performanslar karışık bir görünüm sergiledi. Tüketiciler, teknoloji ve gayrimenkul hizmetleri sektörleri en çok kaybedenler arasında yer alırken, enerji, sağlık hizmetleri ve telekomünikasyon sektörleri kazanç elde etti. Geliştirici Country Garden’ın yuan tahvilini uzatmak için tahvil sahiplerinin onayını aldığı haberine çok az ilgi gösterildi veya hiç aldırılmadı. En çok kaybeden hisseler arasında Longfor Group (- %2,7), Meituan (- %2,5), JD.Com (- %2,3), Country Garden Services (- %2,1) ve Haidilao Int. (-%1,7) yer aldı.

Hong Kong hisselerinin geleceği ne olacak?

Hong Kong Hisse Senedi Piyasası Endeksi’nin (HK50) bu çeyreğin sonunda 17.337,39 puandan işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 15029,98 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediliyor. Bu tahminler, Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine dayanmaktadır. Hong Kong hisselerinin performansını etkileyebilecek bazı faktörler arasında küresel ekonomik görünüm, jeopolitik gerginlikler, Çin-Hong Kong ilişkileri, pandemi durumu ve aşı dağıtımı sayılabilir.

Başa dön tuşu