google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Hükümetin Dış Politikada U Dönüşleri - haberbil.net
Gündem

Hükümetin Dış Politikada U Dönüşleri

Bursa Milletvekili Cemalettin Kani Torun, Hükümetin dış politikada yaptığı U dönüşlerini eleştirdi. Torun, Deniz Yücel ve Mısır konularında Erdoğan’ın tutarsızlıklarını örnek gösterdi.

Bursa Milletvekili Cemalettin Kani Torun, Hükümetin dış politikada yaptığı U dönüşlerini eleştirdi. Torun, Deniz Yücel ve Mısır konularında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tutarsızlıklarını örnek göstererek, bozulan ekonomi ve itibar kaybının faturasını tüm ülke birlikte ödediğini söyledi.

Deniz Yücel Olayı

Torun, Almanya’yla aramızda diplomatik bir krizin çıkmasına sebep olan Deniz Yücel olayını hatırlattı. Deniz Yücel, 2017 yılında Türkiye’de terör örgütü PKK ile bağlantılı olduğu iddiasıyla tutuklanmıştı. Almanya, Yücel’in serbest bırakılması için Türkiye’ye baskı yapmıştı. Erdoğan ise Yücel için “Elimizde görüntüler var, bir teröristtir.” demiş ve “Deniz Yücel, ben bu makamda olduğum sürece asla iade edilmeyecektir.” sözlerini sarf etmişti.

Torun, bu sözlere rağmen Hükümetin çark ettiğini belirtti. “Birdenbire bağımsız olan mahkemelerce serbest bırakılarak iade edilmiştir.” diyen Torun, bu tutarsız tavırların Türkiye’ye hiçbir fayda getirmediğini, aksine bozulan ekonomi ve itibar kaybının faturasını tüm ülke birlikte ödediğini ifade etti.

Mısır İlişkileri

Torun, Hükûmetin dış politika U dönüşlerinden bir diğerini de Mısır ilişkilerinde yaptığını söyledi. Torun, 2011 yılında Mısır’da yaşanan sokak hareketleri sonrasında Hüsnü Mübarek’in devrilmesi ve yerine Müslüman Kardeşler çizgisindeki Özgürlük ve Adalet Partisi’nin iktidara gelmesini anlattı. Muhammed Mursi’nin Cumhurbaşkanı seçildiğini ancak 2013 yılında başlayan olayların ardından General Sisi’nin darbe yaparak yönetime el koyduğunu hatırlattı.

Torun, Mursi’nin devrilmesinden sonra Sisi hakkında “darbeci” ve “katil” sıfatlarını kullanan Erdoğan’ın bir toplantıda “Beni Sisi’yle çok barıştırmak isteyenler var, asla kabul etmiyorum, etmem de. Neden? İşte bunlardan dolayı. Neden? Halkının yüzde 52 oyunu almış bir Mursi’yi ve arkadaşlarını cezaevine mahkûm eden bir antidemokratla karşı karşıya gelmem, onunla aynı masada oturmam.” dediğini aktardı.

Torun, 2013 yılından itibaren rabia işaretini kullanan Erdoğan’ın Mısır’la olan ilişkileri iç siyasette malzeme olarak kullanmaktan çekinmediğini söyledi. Torun, Erdoğan’ın 2019 Yerel Seçimlerde “Pazar günü sisi mi yoksa Binali mi diyeceğiz?” sözleriyle Sisi’yle asla aynı çizgide bulunmayacaklarını açık ve kesin bir dille gösterdiğini belirtti.

Torun, aradan geçen zamanda Hükûmetin verdiği sözlerin hepsinden döndüğünü, o dönem hainlik olarak gördüğü Mısır’la ilişki kurma süreçlerini bizzat başlattığını ifade etti. Torun, Katar’da Sisi’yle el sıkışan Erdoğan’ın “Sinyali verdik, hayırlısıyla bu adamları atarız.” dediğini ve nitekim karşılıklı büyükelçi atamalarının gerçekleştiğini kaydetti.

Torun, Hükûmetin dış politikada yaptığı U dönüşlerinin Türkiye’nin çıkarlarına hizmet etmediğini, aksine güvenilirliğini ve saygınlığını zedelediğini söyledi. Torun, Hükûmetin dış politikada tutarlı ve ilkeli bir duruş sergilemesi gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu