google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Hükûmetin yönetimin ekonomi reformlara ilişkin herhangi bir hazırlığı var mı? - haberbil.net
Ekonomi

Hükûmetin yönetimin ekonomi reformlara ilişkin herhangi bir hazırlığı var mı?

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, kabine kurulalı 33 gün geçmesine rağmen hükûmetin ekonomik program açıklamadığını ve Türkiye’nin yangın yeri olduğunu söyledi.

Erhan Usta, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, seçimden bu yana dolar kurunda veya döviz kurlarındaki artışın yüzde 35 olduğunu belirterek, “Hazine Bakanının söylediği sadece üç tane cümle var, diyor ki… Zaten biz bunu defalarca defaatle söyledik, seçim öncesi de söyledik. Seçim öncesi Cumhur İttifakı’nın Hükûmeti kazanması durumunda nasıl bir program uygulanacağına ilişkin seçmenin hiçbir bilgisi yoktu, buna rağmen seçimi kazandı, tebrik etmek lazım, o ayrı bir beceri ona bir şey demiyorum, hiçbir şey yoktu. Hükûmet kuruldu, otuz üç gün geçti, hâlâ bir hazırlık olmadığını anlıyoruz.” dedi.

Mali disiplin, enflasyon ve yapısal reform

Usta, hükûmetin mali disiplin, enflasyonu düşürme ve yapısal reform yapma sözü verdiğini ancak bunların ne olduğunu kimse bilmediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Mali disiplini yapacağız.” diyoruz, ne yapacaksınız? Yani kamu harcamaları, kamudaki saltanat, şatafat almış başını gidiyor devlet harcamalarında. Yani Külliye’nin hangi harcamasında kesinti yapacaklar onu söylemeleri lazım veya diğer harcamaları da. Kamu özel iş birliği projelerine dünya kadar para veriyoruz, yolsuzluklara dünya kadar para gidiyor, israfa dünya kadar para gidiyor, buralarda ne yapacaklar, bunlarla ilgili bir şey yok.

“Enflasyonu düşüreceğiz.” Ne yapacaksınız enflasyonu düşürmek için? Yani sadece faizi artırarak veya azaltarak enflasyonu düşüremezsiniz. Bunun ötesinde enflasyonun nedenleri var. Enflasyonun nedenleri arasında mali disiplinin bozulması var. Mali disiplinin bozulması da bütçe açığının artması demek. Bütçe açığının artması da borçlanmanın artması demek. Borçlanmanın artması da faizin artması demek. Faizin artması da enflasyonun artması demek. Bu kısır döngüyü nasıl kıracağınızı söylemeniz lazım.

“Yapısal reform yapacağız.” Ne yapacaksınız yapısal reform? Ya, bunların söylenmesi lazım. Yani bu kadar ciddiyetsiz bir şey olabilir mi? Yani bütün toplumun beklentisi varken, yerli, yabancı bütün sermayenin beklentisi varken Hükûmetin hiçbir hazırlığının olmadığını maalesef buradan anlamış bulunuyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu