Genel

Hyundai, yeni Santa Fe’nin tasarımını gözler önüne serdi

Hyundai Motor Company, yeni Santa Fe’nin tasarımını ilk kez yerel medyaya tanıttı. Yeni Santa Fe, hem şehir hem de açık hava yaşamını kapsayan yeni konsepti ve özellikleri ile dikkat çekiyor.

Hyundai Motor Company, yeni Santa Fe’nin tasarımını ilk kez yerel medyaya tanıttı. Gyeonggi-do, Paju’daki Mimesis Sanat Müzesi’nde düzenlenen etkinlikte, Hyundai’nin orta boy SUV’sinin hem şehir hem de açık hava yaşamını kapsayan yeni konsepti ve özellikleri anlatıldı.

Yeni Santa Fe, mekan ve tasarımın uyumunu sunuyor

Hyundai, 2018’de piyasaya sürülen 4. nesil Santa Fe’den sonra, 5 yıl içinde yeni doğan 5. nesil modeli olarak tanımladığı yeni Santa Fe’yi geliştirdi. Bu sloganın arka planında mekanın kullanımı yatmaktadır.

Yeni Santa Fe’nin toplam uzunluğu 4830 mm, dingil mesafesi 2815 mm, genişliği 1900 mm ve yüksekliği 1720 mm’dir. Bu boyutlar sayesinde üçüncü sıra ayakta iken 725ℓ kadar yükleme kapasitesi sağlanmaktadır.

Aracın arka duvar kalınlığının inceltildiği ve arka lamba tasarımının aşağı çekilmesi gerektiği belirtildi. Bu sayede üçüncü sıradaki alan yetişkinlerin binmesinden rahatsız olmayacak şekilde emniyete alınmış ve bu durumda dört adede kadar golf çantası eğilmeden yatay olarak döşenebilmekte ve ilave dört Boston çantası yüklenebilmektedir.

Ayrıca, tavan bagajını kullanırken rahatlığı artırmak için C sütunu tarafına gizli tip bir yardımcı kol uygulanmıştır. Bu, gerçek açık hava etkinlikleri için yararlı olabilecek büyük bir değişiklik ve Hyundai Motor Company’nin yeni bir unsuru.

Yeni Santa Fe, aerodinamik ve modern bir görünüm sunuyor

Dış tasarımda dikkat çeken bir nokta da 0.29Cd değerine ulaşan hava direnci katsayısıdır. Dış tasarımcının ağırlıklı olarak düz çizgilerin kullanıldığı bir kutu stilini savunurken, pürüzsüz bir yüzeyi tamamlayarak direnci en aza indirmeye vurgu yaptığı kısımdır.

Yeni Santa Fe’nin ön yüzünde Hyundai’nin imzası olan genişletilmiş kask şeklindeki ızgara yer alır. Izgaranın içinde ‘H’ şeklinde tasarım öğeleri bulunur. Bu öğeler aracın diğer bölümlerinde de tekrarlanır.

Arka kısımda ise dengesiz arka tasarım dikkat çeker. Arka lambaların alt kısımları bagaj kapısına doğru uzanır ve aracın genişliğini vurgular. Arka tamponun altında ise gümüş renkli koruma plakası bulunur.

Yeni Santa Fe, konforlu ve fonksiyonel bir iç mekan sunuyor

İç mekanlarda da yeni girişimler bulunabilir. Hyundai Motor Company, dünyada ilk kez birinci ve ikinci sıralarda birlikte kullanılabilen çift yönlü açık orta konsol hazırladı. Şimdiye kadar 2. ve 3. sıralar için ayrı bir depolama alanı bulunmadığı düşünüldüğünde, kesinlikle oturanlara kolaylık katabilecek bir unsurdur.

Bir başka yeni girişim de ön yolcu için ayrı bir kablosuz cep telefonu şarj etme işlevi. Hyundai Motor buna çift kablosuz şarj sistemi diyor. Aynı anda iki cep telefonunu şarj edebilir.

Ayrıca 1.sıradaki yolcu koltuğu torpido gözü üst kısmına UV-C ultraviyole sterilizasyon ve dezenfeksiyon çoklu tepsisi uygulanarak portatif cihazların hijyenik olarak kullanılabilmesi sağlanmıştır.

İç mekanda da ‘H’ şeklinde tasarım öğeleri göze çarpar. Hava çıkışının yanı sıra koltuk gibi her yerde ipuçları bulunabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Yeni Santa Fe, gelişmiş sürüş yardımı işlevleri sunuyor

Yeni Santa Fe, pek çok sürüş yardımı işlevi ile donatılmıştır. Bunlardan en son özelliklerden biri, 60 km/s üzerinde sürüş sırasında dönüş sinyali açıldığında otomatik olarak şeride hareket eden ‘doğrudan algılamalı direksiyon simidi’ (esas olarak otoyollarda kullanılabilir) dir.

Aktarma organı toplam iki tipten oluşur. Birincisi, 2.5L benzinli motor ve 8 ileri otomatik şanzıman kombinasyonudur. Bu kombinasyon, 180 beygir gücü ve 24.2 kg.m tork üretir. İkincisi ise, 2.2L dizel motor ve 8 ileri çift kavramalı şanzıman kombinasyonudur. Bu kombinasyon, 202 beygir gücü ve 45 kg.m tork üretir.

Yeni Santa Fe’nin fiyatı henüz açıklanmadı, ancak Hyundai Motor Company’nin bu yılın ikinci yarısında piyasaya sürmeyi planladığı belirtildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu