Ekonomi

IBEX 35, yüksek faiz oranları korkusuyla dört ayın en düşük seviyesine geriledi

IBEX 35 endeksi Çarşamba günü yüksek faiz oranlarından endişe duyan piyasaların etkisiyle üçüncü seansta da düşüş yaşadı. Repsol, Cellnex Tel ve Fluidra en çok kaybedenler arasındaydı. IAG ve Iberdrola ise güçlü kazançlar elde etti.

İspanya’nın önde gelen borsa endeksi IBEX 35, Çarşamba günü 9.102 puanla dört ayın en düşük seviyesinden kapandı ve piyasaların yüksek faiz oranlarından endişe duymaya devam etmesi ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkililerinin açıklamalarını ve karışık ABD ekonomik verilerini sindirmesiyle üçüncü seansta da düşüş yaşadı.

Repsol, Cellnex Tel ve Fluidra kayıpları öncülük etti

Endeksteki 35 şirketten 24’ü kapanışta değer kaybetti. Düşük performans sergileyen başlıca isimler Repsol (-%3,4)Cellnex Tel (-%2,91) ve Fluidra (-%2,45) oldu. Repsol, düşük küresel petrol fiyatlarının baskısıyla karşı karşıya kaldı.

Aynı zamanda Cellnex Tel, Barclays analistlerinden tavsiye kesintisi alarak düşüşünü sürdürdü. Fluidra ise son zamanlarda yaptığı satın almalarla büyümeye devam etmesine rağmen hisse fiyatında gerileme yaşadı.

IAG ve Iberdrola güçlü kazançlar kaydetti

Bunun tersine, IAG (%4,09), Iberdrola (%1,93), Endesa (%1,64) ve Naturgy (%1,54) gibi şirketler güçlü kazançlar elde etti. IAG, güçlü hava trafiği talebi tahminlerinin tetiklediği S&P Global Ratings’in yükseltilmesiyle endeksin en çok yükselen hissesi oldu.

Iberdrola liderliğindeki yenilenebilir enerji sektöründe de iyileşen bir durum görüldü. Endesa ve Naturgy ise elektrik fiyatlarının yüksek seyretmesinden faydalandı.

Piyasalar ECB’nin sıkılaştırma sinyallerini izliyor

IBEX 35’in düşüşünde piyasaların yüksek faiz oranlarından duyduğu endişe de rol oynadı. ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, Salı günü yaptığı açıklamada, enflasyonun orta vadede %2’lik hedefin üzerinde kalacağını ve bankanın parasal genişlemeyi azaltmaya başlayabileceğini söyledi.

Bu açıklama, ECB’nin Aralık ayındaki toplantısında sıkılaştırma sinyalleri verebileceği beklentisini artırdı. Ayrıca ABD’de yayınlanan karışık ekonomik veriler de piyasaların belirsizliğini artırdı. ABD’de özel sektör istihdamı Eylül ayında beklentilerin altında artarken, hizmet sektörü faaliyeti beklentilerin üzerinde genişledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu