Ekonomi

IBEX 35 yükselişe geçerek 9.527 puana ulaştı

IBEX 35 Salı günü banka hisselerinin öncülüğünde yükselişe geçti. Emlak ve enerji sektörleri de toparlanırken, Fluidra negatif ayrıştı. Yatırımcılar Fed kararı ve diğer merkez bankalarının toplantılarına hazırlandı.

İspanya’nın önde gelen hisse senedi endeksi IBEX 35, Salı günü banka hisselerinin öncülüğünde yükselişe geçerek 9.527 puana ulaştı. Endeks, seansın başında %0,3 düşüşle 9.450 puan seviyesinde açılmıştı.

Banka hisseleri öne çıktı

IBEX 35’in ana kahramanları BBVA, Bankinter ve Sabadell oldu. Bu üç banka sırasıyla %2,21, %2,03 ve %1,21 oranında değer kazandı. Banka hisseleri, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz oranlarını değiştirmemesi ve varlık alım programını azaltmaya başlayacağını duyurması sonrasında yükselişe geçmişti.

Emlak ve enerji sektörleri de toparlandı

IBEX 35’te emlak sektörü de toparlanma gösterdi. Colonial, Merlin Properties ve Lar España sırasıyla %1,67, %1,49 ve %1,46 oranında artış kaydetti. Emlak sektörü, pandemi nedeniyle olumsuz etkilenmişti ancak aşılamaların ilerlemesi ve kısıtlamaların kalkmasıyla birlikte iyileşme sinyalleri vermeye başladı.

Enerji sektörü de artan petrol fiyatlarının etkisiyle yükselişini sürdürdü. Brent petrolün varili 79 dolara yaklaştı. Repsol %0,98, Naturgy %0,86 ve Endesa %0,75 oranında değer kazandı.

Fluidra negatif ayrıştı

IBEX 35’te negatif ayrışan tek hisse Fluidra oldu. Havuz ekipmanları üreticisi Fluidra, tavsiyelerindeki iki indirimin ardından %3,06 kayıp yaşadı. Morgan Stanley hedef fiyatını 37 eurodan 34 euroya düşürürken, Kepler Cheuvreux ise hedef fiyatını 40 eurodan 38 euroya indirdi.

Fed kararı bekleniyor

Makroekonomik açıdan yatırımcılar ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Çarşamba günkü politika kararına odaklandı. Fed’in varlık alım programını ne zaman azaltmaya başlayacağı ve faiz artırımına ne zaman gideceği merak ediliyor. Ayrıca diğer büyük merkez bankalarının hafta sonunda yapacağı toplantılara da hazırlanılıyor.

IBEX 35’in tahmini

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre, İspanya Hisse Senedi Piyasası Endeksi’nin (ES35) bu çeyreğin sonunda 9.310,00 puanda işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 8626,24 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu