Ekonomi

İkinci El Araba Pazarında Fiyatlar Düşüyor: Enflasyon Baskısı Azalıyor

İkinci el araba fiyatları, Temmuz ayının ilk yarısında yıldan yıla %11,1 düşüş göstererek, enflasyondaki düşüşün devam ettiğine işaret etti. Bu, tüketiciler için iyi bir haber olabilir, ancak Covid sırasında araç satın alanlar için değer kaybı riski taşıyor.

İkinci el araba pazarı, son aylarda enflasyon baskısının ana kaynaklarından biri oldu. Ancak, yeni veriler, fiyatların düşmeye devam ettiğini ve pazarın normale dönüşe başladığını gösteriyor.

Otomobil araştırma şirketi Cox Automotive’in sahibi olan Manheim, Temmuz ayının ilk 15 günü için toptan ikinci el araç fiyatlarının düştüğünü gösteren yeni yüksek frekanslı veriler yayınladı. Manheim’ın Temmuz ön kullanılmış araba fiyat endeksi, 2022 Temmuz ayının tamamına göre %11,1 düşüşle 213,1’e düştü. Endeks şu anda Ağustos 2021’den bu yana en düşük seviyesinde.

Tüm büyük pazar segmentleri, Temmuz ayının ilk yarısında yıldan yıla daha düşük düşüşler gördü. En fazla kaybı %15 düşüşle kompakt otomobiller, ardından orta boy otomobillerde %13,2, lükste %12,3 ve SUV’larda %11 düşüş izledi. Kamyonetler %6,5 düşüşle en az kaybeden oldu.

Geçen haftaki Haziran ayı tüketici enflasyonu baskısının ardından, kullanılmış ve yeni araba pazarları normale dönüyor gibi görünüyor. Haziran ayında, yeni otomobiller için tüketici fiyatları Mayıs ayına göre sabit kaldı ve yıldan yıla %4,1 arttı. Kullanılmış araba pazarı, Haziran ayı fiyatlarının %0,5 ve yıldan yıla %5,2 düşmesiyle soğudu.

Manheim’ın Haziran raporunda, “Arzın yavaş yavaş iyileşmesi ve talebin sabit kalmasıyla birlikte, tüm göstergeler 2023’ün ikinci yarısı için daha normal amortisman kalıplarına ve daha az önemli düşüşe dönüşe işaret ediyor.”

Federal Rezerv’in 16 aylık agresif parasal koşulları sıkılaştırması, kullanılmış otomobil kredilerini on yılın en yüksek seviyelerine çıkararak, yüksek borçlanma maliyetleri ve yükselen araç fiyatlarının karşılanabilirlik krizi nedeniyle talebi sınırladı. Bu, Fed’in enflasyonla savaşını sürdürürken enflasyondaki düşüşün Temmuz ayında da devam edeceğinin bir başka göstergesidir.

Fiyatlar Covid öncesi seviyelerin önemli ölçüde üzerinde kalsa da, kullanılmış araç pazarındaki tüketiciler için bu harika bir haber. Tersine, bu, Covid patlaması sırasında araç satın alanlar için kötü bir haber çünkü birçoğu kredi konusunda sular altında kalıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu