Ekonomi

İkinci el otomobillerde yeni dönem: 3-4 yaşındaki araçları çok daha ucuza alabileceksiniz!

İkinci el otomobilde yeni bir dönem yaşanıyor. Türkiye pazarında fabrika çıkışlı ikinci el otomobil dönemi başladı. Bu şekilde 3-4 yaşındaki araçları çok daha ucuza alabileceksiniz! Peki, hangi araçlar bu kapsamda değerlendirilecek? Bu durum araç piyasası nasıl etkiler?

Türkiye’de fabrika çıkışlı ikinci el otomobil dönemi resmen başladığı ilk olarak İspanya’da başlamıştı. Şimdi ise Türkiye’de. Peki, fabrika çıkışlı ikinci el otomobil ne demek? Bunun araç piyasasına yansıması nasıl olur ve fiyatlarda bir düşüş yaşanır mı? Detayları Otomotiv Yazarı Emre Özpeynirci anlattı.

Öncelikle fabrika çıkışlı ikinci el otomobil ne demek? Sorusuna cevap veren Özpeynirci ‘‘O fabrikada üretilen otomobillerin yeniden o fabrikada onarılarak piyasaya sürülmesi demektir. Bu ne anlama geliyor? Sonuçta daha çok yüksek adetlerde olduğu için daha uygun fiyatlara, hem de tüketici için garanti kapsamında yani 2 yıl garantili bir şekilde tekrar piyasaya sunuluyor. Örnek veriyorum; Türkiye’de fabrikası olan, otomobil fabrikası olan marka önce bunu Fransa ve İspanya’da denedi ve daha sonra onun Türkiye’de uygulamaya başladı. O fabrikada üretilen modeller, ikinci eller toplanıp o fabrikada onarılacak, garanti kapsamında yenilenecekler. Fabrika ortamında yenilenecekler.

Tabi bu sayılar normal servislerdeki sayıdan yüksek olduğu için, fabrika ortamında olduğu için de piyasaya, piyasadaki fiyatlardan daha uygun fiyata gelebilecekler. Önümüzdeki günlerde zaten bununla ilgili detaylar açıklanacaktır.

Bu otomobillerde yani yenilenen ikinci el otomobillerde, fabrikada o markanın kendi bayileri üzerinde kurulan yeni bir bayi ağına satılacak yani ikinci elde ayda bir bayi kuruluyor. O bayinin üzerinden satılacak. Tüketiciler de fabrika çıkışlı ve garantili olduğu içinde güvenerek, çok rahatlıkla güvenerek alabilecekler.

Bu araçlar, tabii fabrika ortamında birden fazla bir anda devreye girdiği için de piyasadaki ikinci el fiyatlarına nazaran daha uygun fiyatlar olacaktır. Ama bunların çıkış neden hep şu; Türkiye’de otomobil fiyatları astronomik şekilde artıyor.

Otomobil dövize endeksli bir araç. Yerli de olsa ithal girdileri olduğu için dövizdeki artışlardan etkileniyor. Son 1-1,5 ayda dövizin yüzde 40 yükseldiği bir zamanda fiyatlarına bu yansıyor. İnsanlar da artık sıfır otomobil alamadığı için ikinci ele yönelmiş durumda. Bugün Türkiye’de sıfır otomobilin neredeyse 11 katı ikinci el otomobil satılıyor.  ikinci el otomobillerde de fiyatlar 0-3 yaş – 0,5 yaş pahalı olduğu için, ne yazık ki son bir yıldır satılan ikinci el otomobillerin %60’ı 10 yaş üzerinde. %30’u 21 yaş üzerinde ve en çarpıcı veri şu; %9’u 30 yaş üzerindeki araçlardan oluşuyor.

Şimdi bu tip uygulamalar arttığı zaman, diğer fabrikalarda bunu yapmaya başlarsa insanlar, en azından 3-4 yaşındaki araçlara daha uygun fiyatta ulaşabilme şansına sahip olacaklar.’’ Dedi.

Hangi İkinci El Araçlar Fabrikada Yenilenecek?

Peki şartları neler olacak ve her araç için geçerli olacak mı? Sorusuna da cevap veren Emre Özpaynirci şu açıklamalarda bulundu;

‘’Hayır, Türkiye’de şu an ilk etapta Türkiye’de üretilen iki marka için geçerli. Burada üretilen iki farklı model için geçerli. Bundan sonraki süreçte, 1-2 yıllık süreçte belki İtalya otomobillerde o markanın ama sadece o markadan bahsediyoruz. Şu an için sadece 2 model. Türkiye’de satılan, ithal edilen değil Türkiye’de satılan ve üretilen o 2 model o fabrikada, o marka tarafından toplanıp, o fabrikada tamir edilerek yenilenecek garanti kapsamında ve piyasaya sürülecek.’’ Dedi.

Peki, motoru dahil aracın her şeyi yenilenecek mi? Peynirci ‘’Eğer bir motor sorunu varsa zaten o fabrikanın kendi motor fabrikası da var. Dolayısıyla motor da elden geçecek. Piyasa şartlarından daha uygun fiyatlar olacak. Çünkü fabrika ortamında olduğu için dediğim gibi montlar yani adetler yüksek olacak. Yani belki yılda 40 bin 45 bin araç bu şekilde orada yenilenip piyasaya sürülecek. Bu ikinci elde garantili bir şekilde olduğu için de tüketici çok rahatlıkla alabilecek.’’ Dedi.

Peki, kaç yıl garanti veriyorlar?

’Şu anda 2 yıl garanti veriyorlar ama tabii bu garantiyi herhalde önümüzdeki günlerde şartlarına göre uzatma durumları olabilir ama tüketici şunu bilecek; o markanın kendi garanti kapsamında, fabrikadan çıkacağı için, fabrikadan bir sıfır araç çıkacak, bir de fabrikadan ikinci el sıfır gibi araç çıkacak. Eğer sıfıra gücü yetmiyorsa işte ikinci elde de yine fabrika garantili size sunuyoruz diyecekler.’’ Dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu