google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc İliç'teki Siyanürlü Toprak Altında Kalan 5 Can İçin Harekete Geçildi: Mustafa Sarıgül'den Önemli Açıklamalar - haberbil.net
Gündem

İliç’teki Siyanürlü Toprak Altında Kalan 5 Can İçin Harekete Geçildi: Mustafa Sarıgül’den Önemli Açıklamalar

Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, İliç'teki siyanürlü toprak altında kalan 5 cana ulaşmak için tüm kamu kurumlarının birlik içinde çalıştığını belirtti. İliç Araştırma Komisyonu'nun çalışmalarını ve demokrasi vurgusunu detaylandıran Sarıgül'ün açıklamaları haberimizde.

Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, İliç’teki siyanürlü toprak altında kalan 5 cana ulaşmak için tüm kamu kurum ve kuruluşlarının tam bir anlayış birliği ve dayanışma içinde çalıştığını belirtti. Bu vahim olay, Türkiye’nin çevre ve insan sağlığı konusunda aldığı tedbirlerin önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Sarıgül, yaşanan bu trajedi karşısında duyduğu derin üzüntüyü dile getirirken, arama kurtarma çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini vurguladı.

İliç Araştırma Komisyonu: Demokrasi ve Farklı Görüşlerin Önemi

Mustafa Sarıgül, İliç Araştırma Komisyonu’nun çalışmalarında zaman zaman farklı ve aykırı görüşlerin ortaya çıkabileceğini ifade etti. Demokrasi gereği bu tür farklılıklara tahammül edilmesi gerektiğini belirten Sarıgül, “Herkes aynı şeyi düşünse adı zaten ‘demokrasi’ olmazdı” dedi. 22 yıl sonra ilk defa tüm grupların katılımıyla bir komisyon kurulmasının demokrasi adına değerli bir adım olduğunu kaydetti.

“Önce İnsan, Önce Çevre, Güvenli Madencilik”

İliç Araştırma Komisyonu’nun 22 milletvekili ile birlikte çalıştığını belirten Sarıgül, “Önce insan, önce çevre ve güvenli madencilik” anlayışıyla hareket ettiklerini söyledi. Komisyonun hazırlayacağı raporun, Türkiye’de maden kazalarının bir daha yaşanmaması adına önemli bir rehber olacağını ifade etti. Sarıgül, “Bu platformda zaman zaman farklı görüşler olabilir, ancak amacımız aynı: İnsanların ölmemesi, doğanın korunması ve çevreye duyarlı bir madencilik anlayışı” dedi.

Türkiye’nin Geleceği İçin Alınacak Tedbirler

Mustafa Sarıgül, İliç Araştırma Komisyonu’nun hazırlayacağı raporda yer alacak tedbirlerin Türkiye’nin her noktasında uygulanması gerektiğini vurguladı. Maden kazalarının bir daha yaşanmaması için alınacak önlemler üzerinde titizlikle çalıştıklarını belirten Sarıgül, “Önerilerimizi Yüce Mecliste en güzel şekilde açıklayacağız” dedi. Bu çabanın, Türkiye’nin madencilik sektöründe daha güvenli ve sürdürülebilir bir geleceğe doğru atılmış önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Birlik ve Beraberlik Mesajı

Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, konuşmasının sonunda birlik ve beraberlik mesajı verdi. Kamu kurumlarının ve milletvekillerinin dayanışma içinde çalışmasının önemine dikkat çeken Sarıgül, İliç’teki trajedinin bir daha yaşanmaması için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirtti. “Bu tür felaketlerin önüne geçmek için hep birlikte çalışmalı ve gerekli tedbirleri almalıyız” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

İliç Türkiye için son derece önemli. 5 canımız ne yazık ki şu anda siyanürlü toprak altında. O 5 cana ulaşmak için bütün kamu kurum ve kuruluşları tam bir anlayış birliği ve dayanışma içinde çalışıyorlar. İliç Komisyonunda zaman zaman farklı görüşler olabilir, zaman zaman aykırı görüşler olabilir; demokrasinin gereği bunlara tahammül etmemiz lazım. Herkes aynı şeyi düşünse adı zaten “demokrasi” olmaz ama yirmi iki sene sonra bu Parlamentoda ilk defa bütün grupların katılımıyla bir komisyon kurulması demokrasi adına değerlidir.

22 milletvekili arkadaşımızın da “önce insan” diyen, “önce çevre” diyen, daha sonra da “güvenli madencilik” diyen bir anlayışıyla çalışıyoruz. İliç Araştırma Komisyonu raporumuzun öyle bir rapor olması üzerinde çalışıyoruz ki bundan sonra Türkiye’de maden kazalarını asla ve asla duymayalım.

İliç Araştırma Komisyonunda 22 milletvekili arkadaşımızın da “önce insan, önce çevre, önce doğa” dediği, zaman zaman da farklı görüşlerin olabildiği bir platformdayız ama ilk defa -bir kez daha ifade ediyorum- büyük yaklaşımlarımız var güvenli madencilikle ilgili, insanların ölmemesiyle ilgili, doğayla ilgili, çevreyle ilgili ve önerilerimizi Yüce Mecliste en güzel şekilde açıklayacağız. Bundan sonra Türkiye’mizin hiçbir noktasında maden kazalarının olmaması için alınması gereken tedbirler üzerinde Komisyon olarak çalışıyoruz.

Başa dön tuşu