Dünya

Irak, Dünyanın En Büyük Petrol Üreticisi Olma Yolunda İlk Adımı Atıyor

Irak parlamentosu petrol ve gaz komitesi, ülkenin petrol üretimini günde beş milyon varilin üzerine çıkarmayı planladığını açıkladı. Bu plan, Irak’ın dünyanın en büyük petrol üreticisi olma hedefine ulaşmasının ilk adımı olarak görülüyor.

Irak, dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip olmasına rağmen, yıllardır üretimini artıramıyordu. Ancak bu durum değişmek üzere. Irak parlamentosu petrol ve gaz komitesi, ülkenin petrol üretimini günde beş milyon varilin üzerine çıkarmayı planladığını açıkladı. Bu, Irak’ın dünyanın en büyük petrol üreticisi olma hedefine ulaşmasının ilk adımı olarak görülüyor.

Irak’ın petrol potansiyeli tartışılmaz. Resmi olarak, 145 milyar varil kanıtlanmış ham petrol rezervine sahip. Gayri resmi olarak, bu rakam çok daha yüksek. Irak Petrol Bakanlığı, keşfedilmemiş kaynakların yaklaşık 215 milyar varil olduğunu bildirdi. Bu rakam, Kuzey Irak’ın yarı özerk Kürdistan bölgesini bile içermiyor.

Irak’ın petrol üretimi ise bu rezervlerin çok altında seyrediyor. Ülke, günde ortalama 4,3-4,5 milyon varil civarında üretim yapıyor. Bu, Irak’ın petrol varil başına ortalama kaldırma maliyetinin 1-2 varil ABD doları olduğu gerçeğiyle çelişiyor. Bu, İran ve Suudi Arabistan ile birlikte dünyanın en düşük seviyesi.

Peki Irak neden daha fazla petrol üretmiyor? Bunun nedeni, ülkenin petrol ve gaz endüstrisini etkileyen yaygın yolsuzluktur. Yolsuzluk, Irak’ın altyapı yatırımlarını finanse edebilecek muazzam miktarda parayı çalmakla kalmıyor, aynı zamanda gerekli teknolojiye, lojistik uzmanlığa ve personele sahip Batılı şirketlerle işbirliğini engelliyor.

Irak’ın petrol üretimini artırma planı ise bu sorunları aşmayı hedefliyor. Parlamentonun petrol ve gaz komitesi, geçen hafta yayınlanan tutanaklarda, ülkenin petrol üretimini günde beş milyon varilin üzerine çıkarmayı planladığını duyurdu. Bu plan, Irak’ın Entegre Ulusal Enerji Stratejisi (INES) ile uyumlu. INES, Irak için ileriye dönük üç gerçekçi petrol üretim profilini analiz ediyor. En iyi senaryoya göre, Irak’ın ham petrol üretim kapasitesi günde 13 milyon varile çıkacak ve bu da Irak’ı dünyanın en büyük petrol üreticisi yapacak.

Bu planın hayata geçirilmesi için Irak’ın önünde hala birçok engel var. Ancak Irak’ın petrol ve gaz komitesinin başkanı Haydar al-Abadi’nin sözleri umut veriyor: “Irak’ın enerji sektörünü geliştirmek için kararlıyız. Ülkemizin refahını artırmak ve dünya pazarlarında rekabet edebilmek için petrol üretimimizi artırmalıyız.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu