google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc İrlanda’da enflasyon yükselişini sürdürüyor - haberbil.net
Ekonomi

İrlanda’da enflasyon yükselişini sürdürüyor

İrlanda’da yıllık enflasyon oranı Eylül 2023’te ikinci ayda %6,4’e yükselerek son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Enflasyonun artmasının ana nedeni enerji sektöründeki fiyat baskıları oldu. Makalemizde İrlanda’daki enflasyonun detaylarını okuyabilirsiniz.

İrlanda’da yıllık enflasyon oranı, Eylül 2023’te ikinci ayda %6,4’e yükselerek son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Euro Bölgesi’nde enerji sektöründeki fiyat baskılarının devam etmesi, enflasyonun artmasının ana nedeni olarak gösteriliyor. İrlanda, Avrupa Birliği’nin en yüksek enflasyon oranına sahip ülkesi konumunda bulunuyor.

Enerji fiyatlarındaki artış enflasyonu tetikliyor

İrlanda İstatistik Ofisi’nin verilerine göre, Eylül ayında enerji fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre %23,6 arttı. Bu artış, elektrik, gaz ve diğer yakıtların maliyetindeki yükselişi yansıtıyor. Elektrik fiyatları %24,9, gaz fiyatları %28,8 ve diğer yakıtların fiyatları %18,7 oranında arttı. Enerji fiyatlarındaki artış, tüm mal ve hizmet gruplarında enflasyonun yükselmesine katkıda bulundu.

Hizmet sektöründe de fiyatlar yükseliyor

Eylül ayında hizmet sektöründe de fiyatlar artmaya devam etti. Restoranlar ve otellerde fiyatlar %7,8 oranında artarken, çeşitli mal ve hizmetlerde fiyatlar %1,2 oranında arttı. Ulaşım sektöründe ise toparlanma sinyalleri görüldü. Ulaşım fiyatları %0,6 oranında arttı. Bu artışta, uçak biletlerinin maliyetindeki düşüşün etkisi azaldı.

Gıda ve alkolsüz içeceklerde enflasyon yavaşladı

Eylül ayında gıda ve alkolsüz içeceklerde enflasyon yavaşlama eğilimi gösterdi. Gıda ve alkolsüz içeceklerin fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre %7,8 oranında arttı. Bu oran Ağustos ayında %8,2 idi. Gıda ve alkolsüz içeceklerdeki fiyat artışının yavaşlamasında, meyve ve sebze fiyatlarındaki düşüşün rolü oldu.

Aylık bazda TÜFE %0,1 arttı

Aylık bazda ise İrlanda Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Eylül ayında %0,1 oranında arttı. Bu artışta enerji fiyatlarındaki yükselişin etkisi oldu. Enerji fiyatları aylık bazda %2,5 oranında arttı. Diğer taraftan giyim ve ayakkabı fiyatları %4,5 oranında düştü.

Başa dön tuşu