google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc İskoçya’da petrol endüstrisini durdurmak isteyen aktivistler yakıt tedarikini engelliyor - haberbil.net
Genel

İskoçya’da petrol endüstrisini durdurmak isteyen aktivistler yakıt tedarikini engelliyor

İskoçya’da ‘Burası Rigged’ adlı bir grup aktivist, yeni petrol ve gaz projelerine karşı çıkmak için iki önemli petrol terminalini işgal etti. Protestocular, boru hatlarına ve tankerlere tırmanarak ve giriş-çıkışları engelleyerek İskoçya’nın yakıt tedarikini aksattı.

İskoçya’da ‘Burası Rigged’ adlı bir grup aktivist, yeni petrol ve gaz projelerine karşı çıkmak için iki önemli petrol terminalini işgal etti. Protestocular, boru hatlarına ve tankerlere tırmanarak ve giriş-çıkışları engelleyerek İskoçya’nın yakıt tedarikini aksattı. Aktivistler, İskoç hükümetinin Kuzey Denizi’nde verilen 130 yeni ruhsata karşı çıkmasını istiyor.

‘Burası Rigged’ aktivistleri, Çarşamba günü başlayan eylemlerinde, İskoçya’nın Grangemouth’daki Ineos rafinerisini ve West Dunbartonshire sahilindeki NuStar Clydebank petrol terminalini hedef aldı. Basında çıkan haberlere göre, Grangemouth rafinerisi İskoçya’nın yakıtının yaklaşık %70’ini sağlıyor ve Clydebank NUstar, aktivistlerin kampanyalarında kullandıkları bir yakıt silosuna ev sahipliği yapıyor.

Protestolar nedeniyle Grangemouth terminali geçici olarak trafiğe kapatıldı ve her iki mekanda da polis güvenlik önlemleri aldı. Aktivistler, Kuzey Denizi’nde verilen yeni petrol ve gaz ruhsatlarını protesto ediyor ve İskoçya’nın SNP-Yeşil yönetiminin bu ruhsatlara karşı çıkmasını talep ediyor. Bir aktivist, Morningstar’a yaptığı açıklamada, “Artık pasif bir şekilde sormuyoruz – bu çok önemli” dedi.

Aktivist, “İskoç hükümetinin doğru olanı savunmasını, tüm yeni petrol ve gaz projelerine karşı çıkmasını ve sahip oldukları devredilen yetkileri işçilerimizi yeniden eğitmek için kullanmasını talep ediyoruz” dedi. “Kaynaklarımızın, şu anda tüm dünyada ve geçen ay kendi ülkemizde yanan yangınları körüklemek için kullanılmasına razı değiliz.”

Ocak ayında Birleşik Krallık, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından kritik enerji güvenliğine giden bir yol olarak ilan ettiği en son açık deniz petrol ve gaz lisans turundan 256 blok için 115 teklif aldı. Digest of UK Energy Statistics’ten alınan verilere göre, Birleşik Krallık son yirmi yılda petrol üretiminin düştüğünü gördü ve ülkeyi gaz ihtiyacının %66’sı ve petrol ihtiyacının %80’inden fazlası için ithalata bağımlı bıraktı.

Başa dön tuşu