Ekonomi

İspanya Borsası Finans ve Emlak Sektörlerinin Öncülüğünde İki Ayın Zirvesine Çıktı

İspanya borsası Çarşamba günü finans ve emlak sektörlerinin öncülüğünde iki ayın zirvesine çıktı. IBEX 35 endeksi %1,24 artışla 9.645 puanda kapandı. Makroekonomik gelişmeler ve borsa beklentileri haberimizde.

İspanya borsası, Çarşamba günü finans ve emlak sektörlerinin öncülüğünde yaklaşık iki ayın en yüksek seviyesine çıktı. IBEX 35 endeksi, günü %1,24 artışla 9.645 puanda tamamladı. Endekste yer alan 35 şirketten 28’i değer kazandı.

En Çok Kazananlar ve Kaybedenler

En çok kazananlar arasında Banco Sabadell ve Merlin Properties öne çıktı. Banco Sabadell, yılın ilk çeyreğinde net karını %22 artırarak 73 milyon euroya yükselttiğini açıklamasının ardından %3,98 oranında değer kazandı. Merlin Properties ise %2,75 artışla 9,55 eurodan işlem gördü. Gayrimenkul şirketi, yılın ilk üç ayında net karını %6,4 artırarak 30 milyon euroya çıkardığını duyurdu.

Havayolu şirketi IAG de %2,65 oranında yükselişle 2,32 eurodan kapandı. Şirketin hisseleri, Portekiz hükümetinin devlete ait havayolu şirketi TAP’ın özelleştirilmesine ilişkin yasal çerçeveyi gelecek hafta onaylayacağını ve uzun bir gecikmenin ardından satışı başlatacağını açıklamasının ardından talep gördü. IAG, TAP’ın potansiyel alıcıları arasında yer alıyor.

Endeksin en çok kaybedeni ise Laboratorios Farma oldu. İlaç şirketi, Alantra’nın tavsiyesini “tut”tan “sat”a indirmesinin etkisiyle %1,77 oranında düşerek 18,80 eurodan işlem gördü.

Makroekonomik Gelişmeler

Makroekonomik açıdan yatırımcılar, Fed toplantısının sonuçlarını beklerken İngiltere’ye ilişkin enflasyon rakamlarını beklenenden daha iyi sindirdiler. İngiltere’de tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Mart ayında yıllık bazda %0,7 artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Aylık bazda ise TÜFE %0,3 arttı.

Fed toplantısında ise ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini değiştirmeyerek %0-0,25 aralığında bıraktı. Fed Başkanı Jerome Powell, ekonomik görünümün iyileştiğini ancak tam toparlanma için daha fazla ilerleme gerektiğini söyledi. Powell, enflasyonun geçici bir artış göstereceğini ancak uzun vadede hedeflerine uyumlu olacağını belirtti.

Borsa Beklentileri

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre, İspanya Hisse Senedi Piyasası Endeksi’nin (ES35) bu çeyreğin sonunda 9.310,00 puanda işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 8626,24 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu