google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc İsrail'de en az 700 kişi öldü 2.100 kişi de yaralandı! - haberbil.net
Genel

İsrail’de en az 700 kişi öldü 2.100 kişi de yaralandı!

İsrailli sağlık yetkililerine göre en az 700 kişi öldü, İsrail’de 2.100 kişi de yaralandı. İsrail Savunma Kuvvetleri savaş için alarm durumu ilan etti. Amerikan Havayolları pilotları İsrail’e uçuşları durdurdu. Sınır Tanımayan Doktorlar Gazze’deki hastanelerin aşırı kalabalık olduğunu söyledi.

Gazze Şeridi’nden İsrail’e atılan roketler sonucunda yüzlerce kişi hayatını kaybetti. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) savaş için alarm durumu ilan etti. Amerikan Havayolları pilotları İsrail’e uçuşları durdurdu. Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Gazze’deki hastanelerin aşırı kalabalık olduğunu söyledi.

Gazze ve İsrail’de Ölü Sayısı Artıyor

İsrailli yetkililer, Hamas militanları tarafından Gazze’den İsrail’e atılan roketler sonrasında İsrail’de en az 700 kişinin öldüğünü, 2000’den fazla kişinin yaralandığını ve Gazze’de yüzlerce kişinin daha hayatını kaybettiğini bildirdi.

Filistin Sağlık Bakanlığı Gazze’de 370 kişinin öldüğünü, 2 bin 200 kişinin de yaralandığını açıkladı. İsrailli sağlık yetkililerine göre en az 700 kişi öldü, İsrail’de 2.100 kişi de yaralandı.

Çatışmalar, Hamas’ın 14 Ekim’de Gazze Şeridi’ndeki Filistinli mahkumların serbest bırakılması için İsrail’e bir ultimatom vermesinin ardından başladı. Ultimatomun süresi dolunca Hamas, İsrail’e roket saldırısı başlattığını duyurdu.

İsrail Savaş için Alarm Durumu İlan Etti

IDF’nin Cumartesi sabahı erken saatlerde yaptığı açıklamaya göre, İsrail Savunma Kuvvetleri “savaş için alarm durumu” ilan etti.

IDF, sürpriz bir saldırıda Filistinli militanların İsrail’e en az 2.200 roket ateşlediğini söyledi. Hamas, hepsinin güney ve orta İsrail’e düştüğü en az 5.000 roketin ateşlendiğini iddia etti.

İsrail, roketlere karşı Demir Kubbe hava savunma sistemiyle karşılık verdi ve Gazze Şeridi’ne hava saldırıları düzenledi. IDF, Hamas’ın askeri kanadının lideri Muhammed Deif’in de aralarında bulunduğu çok sayıda üst düzey komutanın öldürüldüğünü duyurdu.

Amerikan Havayolları Pilotları İsrail’e Uçuşları Durdurdu

American Airlines pilotlarını temsil eden sendika, üyelerine bölgedeki çatışmaların ortasında “İsrail’e uçuş operasyonlarını durdurmalarını” söyledi.

Müttefik Pilotlar Birliği (APA) başkanı Ed Sicher, üyelere “bölgenin emniyet ve güvenliğinden makul ölçüde emin olana kadar” İsrail’deki görevleri reddetmelerini söyledi.

American Airlines, Pazar günü erken saatlerde ABC News’e yaptığı açıklamada, Tel Aviv’deki Ben Gurion Uluslararası Havaalanı’ndan Pazartesi günü New York’taki John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı’na yapılması planlanan AA145 uçuşunu iptal ettiğini söyledi. Taşıyıcı, İsrail’deki durumu izlemeye devam ettiğini ve gerektiğinde daha fazla ayarlama yapacağını söyledi.

Amerika Cumartesi günü Tel Aviv’e gidiş-dönüş operasyonlarını geçici olarak askıya aldığını ve durumu izlemeye devam edeceğini duyurmuştu .

Sınır Tanımayan Doktorlar Gazze’deki Hastanelerin Aşırı Kalabalık Olduğunu Söyledi

Sınır Tanımayan Doktorlar/Médecins Sans Frontières Pazar günü yaptığı açıklamada , Gazze’deki hastanelerin “dolduğunu” ve “yaralı insanlarla aşırı kalabalık olduğunu” söyledi .

MSF’ye göre ilaç, tıbbi malzeme ve jeneratörler için yakıt sıkıntısının yanı sıra hastaları tesislere güvenli bir şekilde nakletme zorluğuyla karşı karşıyalar.

MSF’nin Gazze’deki tıbbi koordinatörü Darwin Diaz, “Ambulanslar şu anda kullanılamıyor çünkü hava saldırılarında vuruluyorlar” dedi.

MSF, Gazze’de 11 sağlık merkezinde çalışan 200’den fazla personeli olduğunu ve yaralılara acil müdahale, cerrahi, travma psikolojisi ve diğer hizmetleri sağladığını belirtti.

Başa dön tuşu