Ekonomi

İsrail’deki çatışma Avrupa borsalarını nasıl etkiledi?

Avrupa hisse senedi piyasaları, İsrail’deki çatışmanın etkisi ve yüksek tahvil getirilerinin şirket performansı üzerindeki etkisi nedeniyle Pazartesi günü düştü. Bu makalede, Almanya, İspanya ve İngiltere’deki borsalardaki kazananlar ve kaybedenler hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Avrupa hisse senedi piyasaları, İsrail’in Hamas’la çatışmasının etkisini değerlendirmesiyle Pazartesi günü düştü. Ayrıca yüksek tahvil getirilerinin şirket performansı üzerindeki etkisi de piyasaların moralini bozdu. Seyahat, eğlence ve perakende sektörleri en çok zarar görenler arasındaydı.

Öte yandan petrol ve gaz sektörleri, Orta Doğu’daki gerilimler nedeniyle artan emtia fiyatlarından faydalandı. Kurumsal cephede, elektrikli araç parçaları üreticisi Schaeffler, Vitesco Technologies için bir satın alma teklifini açıklarken, zor durumdaki İngiliz bankası Metro 325 milyon £ sermaye artırımı ve 600 milyon £ borç yeniden finansmanı yapacağını duyurdu.

Ekonomik açıdan bakıldığında, Almanya’nın sanayi üretimi Ağustos ayında art arda dördüncü kez daraldı.

Almanya: DAX %0,7 düştü

Alman DAX endeksi Pazartesi günü 15.544 puana gerileyerek %0,7 oranında düşüş yaşadı. Gösterge Stoxx 600 endeksi de %0,3 oranında değer kaybetti. Seyahat ve eğlence stokları yaklaşık %2,5, perakende stokları ise neredeyse %2 düştü.

Örneğin Lufthansa %2,9 oranında değer kaybederken, Adidas %1,8 oranında düştü. Öte yandan petrol ve gaz stokları %3 oranında arttı. Repsol %2,3 oranında yükselirken, TotalEnergies %1,9 oranında değer kazandı.

Kurumsal cephede, elektrikli araç parçaları üreticisi Schaeffler, Continental’in Vitesco Technologies birimini 11,4 milyar € karşılığında satın almak için anlaşmaya vardığını açıkladı.

Schaeffler’in hisseleri %4 oranında artarken, Continental’in hisseleri %1 oranında düştü. Ekonomik açıdan bakıldığında, Almanya’nın sanayi üretimi Ağustos ayında beklentilerin altında kalarak %4 oranında daraldı. Bu, sanayi üretiminin art arda dördüncü ayda da gerilediği anlamına geliyor.

İspanya: IBEX 35 Avrupalı emsallerinin altında performans gösterdi

İspanyol IBEX 35 endeksi Pazartesi günü 9.151 puana gerileyerek Avrupalı emsallerinin altında performans gösterdi. Endeks Orta Doğu’daki çatışma nedeniyle artan gerilimler nedeniyle turizm ve bankacılık sektörlerindeki kayıplar nedeniyle düştü.

IAG, birçok uçuşun iptali ve şirketin petrol maliyetine aşırı bağımlılığı nedeniyle %5,7 oranında düşüşle ana pay sahibi oldu. Ayrıca Melia Hotel %2,86 oranında değer kaybederken, BBVA, Banco Sabadell ve Bankinter sırasıyla %3,31, %2,94 ve %2,69 oranında düşüş yaşadı.

Öte yandan, Repsol (%2,29), Indra (%1,68), Endesa (%1,33), Enagás (%1,21) ve Acciona Energía (%1,3) liderliğindeki enerji ve savunma şirketleri kazandı.

İngiltere: FTSE 100 yatay kapattı

İngiliz FTSE 100 endeksi Pazartesi günü sessiz momentumunu korudu ve 7.492 puanda yatay kapattı. Piyasalar yüksek tahvil getirilerinin şirket performansı üzerindeki etkisini ve İsrail’deki jeopolitik çalkantının emtia fiyatlarını nasıl etkileyebileceğini değerlendirdi.

Kimyasal madde üreticisi Croda, müşterilerin kişisel bakım, mahsul ve endüstriyel nihai pazarlarda stoklarını azalttığını belirterek, bu yılki kar görünümünü düşürdükten sonra %7,3 oranında değer kaybetti. Ek olarak IAG %6,1 düştü ve İsrail’e uçuşların askıya alınması ve jet yakıtı fiyatlarının artmasının ardından havayollarındaki gerilemeyi takip etti.

Yine de Orta Doğu’daki çalkantıların bir sonucu olarak ham petrol fiyatlarındaki keskin artış, BP ve Shell’in her ikisinin de %2,5’in üzerine çıkmasına neden oldu. Ayrıca savunma üreticisi BAE Systems’in hisseleri de %4,5 arttı. Kurumsal cephede, zor durumdaki İngiliz bankası Metro 325 milyon £ sermaye artırımı ve 600 milyon £ borç yeniden finansmanı yapacağını duyurdu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu