google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc İstanbul’da Yağış Barajları Nasıl Etkiledi? Yağış Beklentisi Nasıl? Barajlardaki Doluluk Oranları Ne Durumda? - haberbil.net
Genel

İstanbul’da Yağış Barajları Nasıl Etkiledi? Yağış Beklentisi Nasıl? Barajlardaki Doluluk Oranları Ne Durumda?

İstanbul’da etkili olan yağışın barajlardaki doluluk oranlarına etkisi nedir? Meteoroloji uzmanı Güven Özdemir, barajların durumu ve yağış beklentisi hakkında bilgi veriyor.

İstanbul’da 28 Eylül günü gerçekleşen kuvvetli sağanak yağış, sel felaketine neden oldu. Yağışla birlikte barajlardaki doluluk oranları da özellikle merak edilmeye başlandı. Bu kadar yağmurun ardından barajlarda ciddi bir artış olup olmadığı, kuraklık tehlikesinin devam edip etmediği soruları gündeme geldi. A Haber muhabiri Figen Koçak, barajlardaki son durumu aktardı.

Barajlardaki Doluluk Oranları Ne Durumda?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 28 Eylül günü İstanbul’un hangi ilçelerine ne kadar yağış düştüğünü açıkladı. Buna göre, en fazla yağış Arnavutköy’e düştü. Arnavutköy’e 221,4 kilogram, Çatalca’ya 58,6 kilogram, Silivri’ye 53,3 kilogram, Pendik’e ise 38,8 kilogram oranında yağmur yağdı.

Peki bu yağışlar barajlara yansıdı mı? Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün bir başka açıklamasına göre, 28 Eylül günü genel olarak barajların doluluk oranı yüzde 21,41 iken, bir gün önce yüzde 22,68 idi. Yani yağışlara rağmen barajlardaki doluluk oranında bir azalma görüldü.

Barajlar Neden Dolmuyor?

Yağışların barajlara yansımamasının sebebi nedir? Bu konuda meteoroloji uzmanı Güven Özdemir’den bilgi aldık. Özdemir, şunları söyledi:

“Barajlarımız susuzluğa alıştı tamamen. Artık dibini gördük diyelim. Şimdi yavaş yavaş ilk önce barajların etrafındaki toprak doyacak, ağaçlar doyacak ve ondan sonra da barajlarımız dolmaya başlayacak. Tabii ki şehre 3,2 milyon metreküp su verildiği için toprağın çektiği su görünmüyor ama barajlarımıza her düşen damla olumlu etki yaratacaktır.”

Özdemir, önümüzdeki günlerde yağışların devam edeceğini ve barajlardaki doluluk oranının yavaş yavaş artacağını da belirtti.

İstanbul’da Yağış Beklentisi Nasıl?

Özdemir, İstanbul’da yağış beklentisi hakkında da şu bilgileri verdi:

“Önümüzdeki günler aylar bir yağıslar gösteriyor modeller. Onu gösteriyor inşallah yeterli yağış alabiliriz. Ama tabii ki İstanbul büyük bir metropol, çok su çekiyor. Yani 20 milyon üzerindeki bir nüfus var. Tabii ki barajlara etki eden yağışlar olumlu katkısı var ama biz her gün 3,2 milyon metreküp su çekiyoruz. E tabii ona baktığınız zaman da barajlardaki oranın azalıyor.”

Özdemir, ayrıca yağışların ekstrem olacağını, ani yağışlar, hortum, fırtına gibi olayların artık sıkça yaşanacağını da söyledi. Bu nedenle vatandaşların tedbirli olması gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu