Dünya

İsveç’te Tüketici Güveni Zayıflarken, İsviçre’de Yatırımcı Güveni Arttı

İsveç’te tüketici güveni düşerken, İsviçre’de yatırımcı güveni arttı. Bu haber makalesi, Eylül 2023’te bu iki ülkenin ekonomik durumuna ilişkin son verileri sunuyor.

Eylül 2023’te İsveç’te tüketici güven göstergesi, Nisan ayından bu yana en zayıf okumaya işaret ederek geriledi. Bu arada İsviçre’de yatırımcıların hissiyatı, yedi ayın en yüksek değerine ulaştı, ancak kötümser bir ruh halinin işareti olmaya devam etti.

İsveç’te Tüketici Güveni Düştü

İsveç’te tüketici güven göstergesi, bir önceki ayda yukarı yönlü revize edilen 70,6 seviyesinden Eylül 2023’te 69,1’e düşerek Nisan ayından bu yana en zayıf okumaya işaret etti. Bu gerileme, başta son 12 aydaki genel ekonomik durum (Ağustos’ta -87’ye karşı -83) ve sonraki 12 aydaki (-32’ye karşı -31) olmak üzere çoğu bileşende artan kötümserlikten kaynaklandı.

Ayrıca finansal durum görünümü düşerken (-5’e karşı -4), işsizlikle ilgili endişeler arttı (58’e karşı 54). Öte yandan, tasarruf eğilimine ilişkin değerlendirmeler iyileşirken (44’e karşı 51), önümüzdeki 12 ayda büyük alımlar yapma isteği ise biraz daha olumsuz oldu.

İsveç ekonomisi, ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %0,9 büyüyerek beklentilerin üzerinde performans gösterdi. Ancak ülke, yeni koronavirüs varyantlarının yayılması nedeniyle salgınla mücadelede zorluklarla karşı karşıya kaldı. Hükümet, Eylül ayında bazı kısıtlamaları gevşetmeyi planladığını duyurdu, ancak bazı önlemlerin kış aylarında devam edeceğini belirtti.

İsviçre’de Yatırımcı Güveni Arttı

İsviçreli yatırımcıların hissiyatı bir önceki aya göre 11 puan artarak Eylül 2023’te -27,6’ya yükseldi; bu yedi ayın en yüksek değeriydi, ancak kötümser bir ruh halinin işareti olmaya devam ediyor. CFA Topluluğu İsviçre ile işbirliği içinde göstergeyi yayınlayan UBS’ye göre, bu okuma finansal analistlerin ekonomik bir yavaşlama gördüğünü, ancak bir durgunluk görmediğini gösteriyor.

Aynı zamanda analistler aşırı yüksek enflasyonun olası olmadığını düşünüyor. Bu arada mevcut koşullar endeksi önceki aya göre 13,6’dan 10,4’e geriledi.

İsviçre ekonomisi, ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %1,8 büyüyerek beklentilerin altında kaldı. Ülke, salgınla mücadelede başarılı bir aşılama kampanyası yürüttü, ancak yeni koronavirüs varyantlarının bulaşıcılığı nedeniyle vaka sayılarında artış yaşandı. Hükümet, Eylül ayında aşı sertifikası zorunluluğunu genişletti ve bazı sektörlerde çalışanların aşı olmasını veya düzenli olarak test yaptırmasını şart koştu.

İlgili Makaleler