google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc İsviçre Frangı, Fed ve SNB’nin Para Politikaları Arasındaki Farklılıklarla Yükseliyor - haberbil.net
Ekonomi

İsviçre Frangı, Fed ve SNB’nin Para Politikaları Arasındaki Farklılıklarla Yükseliyor

İsviçre frangı, Fed ve SNB arasındaki para politikası farklılıkları nedeniyle USD karşısında yükseliyor. Makalede, İsviçre frangının seyrini etkileyen faktörler ve gelecekteki görünümü inceleniyor.

İsviçre frangı, piyasaların ABD Merkez Bankası (Fed) ve İsviçre Ulusal Bankası (SNB) arasındaki para politikası görünümünü değerlendirmeye devam ettiği bir ortamda, emniyet talebi ve SNB’den alımların desteğiyle USD başına 0,91 seviyesine yükseldi. Bu seviye, 3 Ekim’de altı ayın en düşük seviyesi olan 0,92’nin üzerinde bir toparlanma anlamına geliyor.

SNB Rezervleri Düşüyor

SNB’nin döviz rezervleri Eylül ayında 2017’den bu yana en düşük seviyesine geriledi ve bu durum, rezerv oluşturmanın onlarca yıllık eğiliminin 2022’ye kadar keskin bir şekilde tersine dönmesini sağladı. SNB, İsviçre frangının değer kazanmasını önlemek için uzun yıllardır döviz piyasasına müdahale ediyor.

Ancak son aylarda, SNB’nin müdahale ihtiyacının azaldığı ve İsviçre frangının zayıfladığı görülüyor.

Fed ve SNB Arasındaki Farklılıklar

İsviçre frangının zayıflamasının bir nedeni de Fed ve SNB arasındaki para politikası farklılıkları. Fed, Eylül ayındaki toplantısında varlık alımlarını azaltmaya başlayacağını ve 2022’de faiz artırımına gidebileceğini sinyal verdi. Bu da ABD dolarını güçlendirdi ve İsviçre frangına karşı baskı yaptı.

SNB ise Eylül ayındaki toplantısında beklenmedik bir şekilde politika faiz oranını değiştirmedi ve merkez bankasının nispeten düşük enflasyonlu bir ortamda büyüme endişelerini gidermeyi seçmesi nedeniyle sıkılaştırma döngüsünü duraklattı. SNB Başkanı Thomas Jordan, İsviçre frangının hala “yüksek değerli” olduğunu ve müdahale ihtimalinin devam ettiğini söyledi.

İsviçre Frangının Görünümü

İsviçre frangının kısa vadede USD karşısında yukarı yönlü hareket etmeye devam etmesi bekleniyor. Bunun nedenleri arasında küresel ekonomik belirsizlikler, koronavirüs salgınında yeni varyantlar, jeopolitik riskler ve İsviçre ekonomisinin sağlam performansı sayılabilir.

Ancak uzun vadede, Fed ve SNB arasındaki para politikası farklılıklarının artması ve İsviçre frangının aşırı değerli olması nedeniyle USD lehine bir dönüş yaşanabilir.

Başa dön tuşu