Yerel Haberler

İzmir’de üç ayrı noktada orman yangını paniği!

İzmir’in Kemalpaşa, Güzelbahçe ve Urla ilçelerinde çıkan orman yangınları, havadan ve karadan müdahale edilen ekipler tarafından kontrol altına alınmaya çalışılıyor. İzmir-Çeşme Otoyolu yangın nedeniyle ulaşıma kapatıldı.

İzmir’de bugün öğleden sonra üç ayrı noktada orman yangını çıktı. Yangınlar, rüzgarın da etkisiyle hızla büyüyerek yerleşim birimlerine ve otoyola yaklaştı. Yangınları söndürmek için seferber olan ekipler, havadan ve karadan yoğun çaba harcıyor.

İlk yangın Kemalpaşa ilçesinin Atatürk Mahallesi Tepeevler mevkisinde meydana geldi. Henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın, sarp arazideki ormanlık alana yayıldı. Yangına, İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 2 uçak, 4 helikopter, 13 arazöz, 3 su ikmal aracı ve 2 dozerin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri ve TOMA araçları müdahale etti. Yaklaşık 2 saat süren çalışmalar sonucunda yangın kontrol altına alındı.

İkinci yangın ise Güzelbahçe ilçesi Yaka Mahallesi’nde çıktı. Yerleşim birimlerine çok yakın bir noktada başlayan yangın, rüzgarın da etkisiyle ormanlık alana sıçradı. Yangının söndürülmesi için İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 4 uçak, 5 helikopter, 22 arazöz, 5 su ikmal aracı ve 3 dozer görevlendirildi. Yangına müdahale eden ekipler, alevlerin evlere ulaşmasını önlemeye çalışıyor.

Üçüncü yangın ise Urla ilçesinde İzmir-Çeşme Otoyolu üzerinde yaşandı. Zeytinler kavşağı mevkiinde seyir halindeki bir otomobilde henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Sürücü tarafından güvenlik şeridine çekilen otomobildeki yangın yol kenarındaki ormanlık alana sıçradı. Rüzgarın etkisiyle yayılan yangına ilk müdahaleyi Güzelbahçe’deki yangında görevli hava ekipleri yaptı.

Yangına İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 9 uçak, 3’ü askeri olmak üzere 12 helikopter, 18 arazöz, 6 su ikmal aracı ve 4 dozer ile müdahale ediliyor. Yangının rüzgarın etkisiyle yolun karşı tarafına da sıçraması üzerine İzmir-Çeşme Otoyolu güvenlik amaçlı çift taraflı olarak ulaşıma kapatıldı. Otoyol üzerinden İzmir’den Çeşme istikametine giden araçlar Mordoğan yol ayrımında, Çeşme’den İzmir istikametine seyreden araçlar da Zeytinler kavşağından İzmir-Çeşme kara yoluna yönlendiriliyor. Kara yolunda uzun araç kuyruklarının oluştuğu gözleniyor.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Yangına müdahale eden tüm ekiplerimize başarılar diliyorum. Yangınla ilgili gelişmeleri takip ediyoruz. Vatandaşlarımızın endişe etmemesini rica ediyorum.” dedi.

İzmir’de üç ayrı noktada çıkan orman yangınları, havadan ve karadan müdahale edilen ekipler tarafından kontrol altına alınmaya çalışılıyor. İzmir-Çeşme Otoyolu yangın nedeniyle ulaşıma kapatıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu