Dünya

Japonya Merkez Bankası Başkanı’nın Açıklamaları Tahvil Getirilerini Yükseltti

Japonya’nın 10 yıllık devlet tahvili getirisi, BOJ Başkanı Kazuo Ueda’nın enflasyon hedefine ulaşıldığında negatif faiz politikasını sonlandırabileceğini söylemesinin ardından on yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bu makalede, BOJ’un sürpriz hamlesi ve tahvil getirilerinin geleceği hakkında bilgi veriyoruz.

Japonya’nın 10 yıllık devlet tahvili getirisi, Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Kazuo Ueda’nın enflasyon hedefine ulaşıldığında negatif faiz politikasını sonlandırabileceğini söylemesinin ardından yaklaşık on yılın en yüksek seviyesine çıktı. Ueda, yıl sonuna kadar politika değişikliği yapma ihtimalinin olduğunu da belirtti. Bu açıklamalar, piyasalarda BOJ’un parasal gevşemeyi azaltacağı beklentilerini artırdı.

BOJ’un Sürpriz Hamlesi

BOJ, Temmuz ayında yaptığı toplantıda, 10 yıllık devlet tahvili getirisinin %0,5 üst sınırını kaldırarak faiz oranları üzerindeki kontrolünü gevşetti. Bu hamle, gösterge getirisinin Temmuz sonlarında ilk kez %0,7’nin üzerine çıkmasına yol açtı.

BOJ, gösterge getirisinin her iki yönde de %0,5 hareket etmesine izin veren rehberliğini sürdürdü ancak bunların “katı limitler” yerine “referanslar” olacağını belirtti. Bu, Vali Kazuo Ueda’nın göreve gelmesinden bu yana BOJ’un ilk sürpriz hamlesi olacak.

Tahvil Getirileri Yükselmeye Devam Edecek mi?

Japonya’nın 10 yıllık devlet tahvili getirisi, 21 Eylül 2023 tarihinde %0,77 seviyesinde işlem gördü. Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre, bu çeyreğin sonunda %0,76 seviyesinde işlem görmesi bekleniyor.

İleriye baktığımızda 12 ay içinde %0,97 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz. Tahvil getirilerinin yükselmesi, Japonya ekonomisinin toparlanmasına ve enflasyonun artmasına işaret edebilir. Ancak BOJ’un politika değişikliği yapması için henüz erken olabilir.

Ueda, enflasyon hedefine sürdürülebilir bir şekilde ulaşıldığında ancak negatif faiz politikasını sonlandırabileceklerini söyledi. Japonya’da enflasyon oranı Temmuz ayında yıllık bazda %0,2 olarak gerçekleşti. BOJ’un %2’lik enflasyon hedefine ulaşması için daha fazla zamana ihtiyacı olabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu