Gündem

Kamu Bankalarının Yöneticilerine yüzde 100 Zam! Emekli ve Asgari Ücretli Vatandaşlar İsyan Etti

Kamu bankalarının yönetim kurulu üyelerine %100 zam yapılması, emekli ve asgari ücretli vatandaşların tepkisini çekti. Bu haberde, zamların kimleri kapsadığı, ne kadar olduğu ve kamuoyunun nasıl karşıladığı anlatılıyor.

Kamu bankalarının yönetim kurullarında görev yapan birçok isim, 2023 yılında aldıkları ücretlerin iki katına çıkacak. Aralarında eski bakanlar, milletvekilleri ve bürokratlar da bulunan bu isimlerin aylık ortalama gelirleri en az 200 bin lira olacak.

Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’nın genel kurullarından çıkan kararlara göre, yönetim kurulu üyelerinin 2022 yılında 30 bin 940 lira olan ücretleri 62 bin lira’ya, banka dışında kamu görevi bulunan yönetim kurulu üyelerinin 2022 yılında 17 bin 230 lira olan ücreti ise 34 bin 500 lira’ya yükseltilmişti.

Yeni dönemde de Halkbank’ta İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski başkanı AK Partili Mevlüt Uysal yönetim kurulu başkan vekili, Vakıfbank’ta eski bakanlardan Cemil Çiçek yönetim kurulu başkanı, Ziraat Bankası’nda ise eski bakanlardan Nihat Zeybekci yönetim kurulu başkan vekili olarak görev alacak.

Emekli ve Asgari Ücretli Vatandaşlar Ne Diyor?

Kamu bankalarının yöneticilerine yapılan zamlar, emekli ve asgari ücretli vatandaşların tepkisini çekti. Milyonlarca emeklinin maaşlarına %25 zam yapılırken, asgari ücretliye de %34’lük artış yapılırken, kamu bankalarının yöneticilerinin maaşlarının %100 artması adaletsizlik olarak görüldü.

Emekli vatandaşlardan Mehmet Özdemir, “Bizim maaşlarımız enflasyon altında eziliyor. Geçinemiyoruz. Ama onlar milyonlarca lira alıyorlar. Bu nasıl bir düzen? Allah’tan korkmaz kuldan utanmaz ya kuldan utanmıyorsunuz da Allah’tan da mı korkmuyorsunuz?” dedi.

Asgari ücretle çalışan Ayşe Yılmaz ise, “Biz her gün işe gidiyoruz, alın teri döküyoruz. Ama aldığımız para yetmiyor. Kiramızı, faturalarımızı, çocuklarımızın ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağız? Ama onlar oturdukları yerden maaş alıyorlar. Hem de ne maaş? Bizden kaç kat fazla? Bu nasıl bir adalet?” diye konuştu.

Kamuoyu Ne Düşünüyor?

Kamu bankalarının yöneticilerine yapılan zamlar, kamuoyunda da büyük yankı uyandırdı. Sosyal medyada binlerce yorum ve paylaşım yapıldı. Bazı kullanıcılar, zamları eleştirirken, bazıları da ironik yorumlar yaptı.

Twitter’da #KamuBankalarıZam etiketiyle yapılan paylaşımlardan bazıları şöyle:

Kamu bankalarının yöneticilerine %100 zam yapılıyor. Emekliye %25 zam yapılıyor. Bu nasıl bir adalet? Bu nasıl bir vicdan? Bu nasıl bir hükümet?

Kamu bankalarının yöneticilerine %100 zam yapılıyor. Asgari ücretliye %34 zam yapılıyor. Bu nasıl bir eşitlik? Bu nasıl bir saygı? Bu nasıl bir devlet?

Kamu bankalarının yöneticilerine %100 zam yapılıyor. Memura %30 zam yapılıyor. Bu nasıl bir liyakat? Bu nasıl bir performans? Bu nasıl bir sistem?

Kamu bankalarının yöneticilerine %100 zam yapılıyor. Ben de kendime %200 zam yaptım. Artık daha çok çalışacağım, daha çok üreteceğim, daha çok kazanacağım. Ama nereden baksanız da eksik kalıyor.

Kamu bankalarının yöneticilerine %100 zam yapılıyor. Helal olsun onlara. Çok çalışıyorlar, çok başarıyorlar, çok hak ediyorlar. Biz de onlara dua edelim, onlara teşekkür edelim, onlara saygı duyalım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu