google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Kamuda Tasarruf Tedbirleri ve Lüks Araç Skandalı: Vatandaşa Tasarruf, Bürokratlara Şatafat - haberbil.net
Gündem

Kamuda Tasarruf Tedbirleri ve Lüks Araç Skandalı: Vatandaşa Tasarruf, Bürokratlara Şatafat

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in kamu tasarruf tedbirleri hakkındaki açıklamaları gündemde yankı buldu. Tasarruf tedbirleri kapsamında personel servislerinin kaldırılması ve üst düzey bürokratların lüks araç kullanımı tartışma yarattı.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kamu tasarruf tedbirlerinin yarattığı haksızlıkları ve adaletsizlikleri gözler önüne seren açıklamalarıyla gündemi sarstı. Gürer, kamuda tasarruf sağlamak amacıyla personel servislerinin kaldırıldığını ve bunun binlerce sivil araç sahibini mağdur ettiğini belirtti. Bu tedbirler, vatandaşın tasarruf yapmasını teşvik ederken, kamu bürokrasisinin üst düzey isimlerinin lüks yaşamlarını sürdürdüğüne dikkat çekti.

Jokey Kulübü Üzerinden Sağlanan Lüks Araçlar

Gürer, tarım yazarı Sadettin İnan’ın, önceki dönem tarım bakanlarına (Eşref Fakıbaba hariç) Jokey Kulübü tarafından lüks araçlar tahsis edildiğini yazdığına değindi. Bu durumu eleştirerek, 50’nin üzerinde lüks aracın Tarım ve Orman Bakanlığı’nda bakan, bakan yardımcısı ve danışmanlar tarafından Jokey Kulübü aracılığıyla kiralandığını belirtti. Jokey Kulübü’nün bir dernek olması nedeniyle bu tür harcamaların bu şekilde gerçekleştirilmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Üst Düzey Bürokratların Lüks Yaşamı ve Adaletsizlik

Gürer, kamu personelinin servislerinin kaldırılarak tasarruf sağlanmaya çalışıldığını, ancak üst düzey bürokratların dernekler üzerinden sağladıkları araçlarla lüks yaşamlarına devam ettiklerini söyledi. Bu durumu, kamudaki haksızlık ve adaletsizlik olarak nitelendiren Gürer, vatandaşın tasarruf yapmaya zorlanırken, üst düzey bürokratların şatafatlı yaşamlarından geri durmadıklarına dikkat çekti.

Vatandaşa Tasarruf, Bürokratlara Şatafat: Adalet Nerde?

Gürer’in açıklamaları, kamuoyunda geniş yankı uyandırdı ve sosyal medyada büyük tepki topladı. Vatandaşlar, kamu tasarruf tedbirlerinin sadece alt kademedeki çalışanları ve halkı hedef alırken, üst düzey bürokratların bu tedbirlerden muaf tutulmasının adil olmadığını belirtiyor.

Gürer’in bu açıklamaları, kamu kaynaklarının kullanımındaki adaletsizlikleri ve tasarruf politikalarının tutarsızlıklarını ortaya koyarken, vatandaşların bu konuda daha duyarlı olmasını ve adaletin sağlanmasını talep etmesine neden oldu.

”Kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında personel servisleri dahi kaldırıldı, servis kullanan binlerce sivil araç sahibi de boşa düştü. Tarım yazarı Sadettin İnan önceki dönem tarım bakanlarına -Eşref Fakıbaba hariç- Jokey Kulübünce lüks araçlar tahsis edildiğini yazdı. 50’nin üzerinde lüks araç -Tarım ve Orman Bakanlığında Bakan, Bakan Yardımcısı, danışman- Jokey Kulübü üzerinden kiralanmış.

Tasarruf kamuda Jokey Kulübünden -dernek olduğu için onun üzerinden- sağlanıyor ve vatandaşın tasarrufu artırması istenirken üst düzey bürokratlar şatafatlarından geri durmuyor. Kamuda özellikle personel üzerinde servis dahi kaldırılarak tasarruf sağlanıyor, kamunun üst düzey bürokratları ise dernek üzerinden sağladıkları araçlarla lüks yaşamlarını sürdürüyor; bu bir haksızlık, adaletsizlik…”

Başa dön tuşu