Gündem

Kamuya personel alımlarında mülakatlar ne zaman kaldırılıyor?

İstanbul Milletvekili İsa Mesih Şahin, Meclis’te yaptığı konuşmada mülakat zilletine son verilmesi gerektiğini söyledi. Şahin, iktidar partisini seçim öncesi verdiği sözü tutmaya davet etti. Şahin’in konuşmasının detayları haberimizde.

Gelecek Partisi’nin kurucuları arasında yer alan ve 2023 Türkiye genel seçimlerinde İstanbul 2. seçim bölgesinden Millet İttifakı kontenjanından CHP listesinden 7. sıra milletvekili adayı olarak TBMM’ye giren İsa Mesih Şahin, Meclis’te önemli bir konuşma yaptı.

Mülakat Zilleti Büyük Bir Sorumluluktur

Şahin, gençlerin mülakatlar kaldırılacak mı diye dört gözle beklediğini belirterek, “Bu konunun Meclisin üzerinde, özellikle de iktidar partisindeki arkadaşlarımızın üzerinde büyük bir sorumluluk olduğunu hatırlatmak istiyoruz.” dedi.

Şahin, ekonomik kriz, hayat pahalılığı gibi önemli sorunların gölgesinde, gelecek karamsarlığı içerisinde yaşamak zorunda kalan gençlerin en önemli şikayetlerinden birisinin de kayırmacı bir düzenin ortaya çıkardığı bu mülakat zilleti olduğunu vurguladı.

Hâkimlik Sınavından 90 Puan Alan Gençlerin Emeği Çalınıyor

Bir hukukçu olarak hâkimlik sınavından 90 puan almanın gerçekten çok zor bir şey olduğunu ifade eden Şahin, “Ancak değerli milletvekilleri, 90 puan aldıktan sonra mülakat zilletiyle emeği çalınan bir gencin o psikolojiyi taşıması çok daha zor bir şeydir; bunun altını özellikle çiziyorum. Bu haksızlık karşısında gençler gelecek karamsarlığına kapılıyor.” diye konuştu.

Gençlerimizi Yurt Dışına Kaptırmayalım

Şahin, gençlerin umudu yurt dışında aramak zorunda kalmasının Türkiye’nin beka sorunu olduğunu söyleyerek, “Türkiye’nin genç, yetenekli insan kaynağının umudunu yurt dışında araması bizi düşündürmesi gereken bir şey; bizim için bir beka sorunudur. Türkiye’nin beka sorununu bir seçim kaybetmede değil, gençlerimizi yurt dışına kaptırmada aramak zorundayız.” dedi.

Mülakatların Kaldırılması İçin Zamana Bırakmak Yok

Şahin, mülakat zilletinin ortaya çıkardığı adaletsiz düzenin iktidar partisindeki arkadaşlarının üzerinde büyük bir vebal olduğunu belirterek, “Evet arkadaşlar, bu vebalin altındasınız. Çiftçimizin, emeklimizin, işçimizin, esnafımızın zor şartlar altında okuttuğu, büyüttüğü, adam ettiği çocuğunun mülakatta elenmesi sizin üzerinizde büyük bir vebaldir; bu haksızlıktır, bu büyük bir adaletsizliktir.” ifadelerini kullandı.

Şahin, iktidar partisini seçim öncesi verdiği sözü tutmaya davet ederek, “Yetenek gerektiren alanlar hariç olmak üzere ‘ama’sız, ‘fakat’sız bir şekilde mülakatlar kaldırılmalı diyoruz. Ancak topu taca atmak yok, zamana bırakmak da yok.” dedi.

Seçim Öncesi Verilen Bazı Sözler Hemen Unutuldu

Şahin, seçim öncesi verilen bazı sözlerin hemen unutulduğunu da hatırlatarak, “Örneğin, gençlerimize telefonla ilgili bir vaadiniz vardı, bir defaya mahsus olmak üzere telefondan vergi almayacağınızı vaat etmiştiniz ama hemen telefonlarla ilgili bir harç artırım yoluna gittiniz. Bunun için bunu özellikle paylaşmak istiyorum, bu sözü Meclise unutturmayacağız.” diye konuştu.

TUS’ta Mülakat Olmamasının Faydası

Şahin, Tıpta Uzmanlık Sınavı’nın (TUS) önemli bir alan olduğunu ve Türkiye’nin gerçekten yetenekli, alanında yetişmiş çok iyi doktorlarının olduğunu belirterek, “Bunun da tek sebebi, orada mülakatların olmamasıdır, orada iyi hekimlerimizin kazandığı sınavla istediği bölümlere yerleşebilmesidir. Onun için yetenekli gençlerimizin, emeğiyle bir yerlere gelen gençlerimizin zor şartlar altında çocuğunu okutan çiftçimizin, esnafımızın okuttuğu öğrencilerin önünü açın diyoruz, mülakatları kaldırın diyoruz.” dedi.

Gençlere Burada Kalın Çağrısı

Şahin, son olarak gençlere burada kalın çağrısında bulunarak, “Biz sadece adalet istiyoruz. Biz dayısı olanın, torpil olanın değil; hak edenin kazandığı bir Türkiye’yi inşa etmek istiyoruz, gençlerimizin geleceğe umutla baktığı bir Türkiye’yi inşa etmek istiyoruz diyorum.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu