google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Kanada borsası, emtia fiyatlarındaki yükselişle haftayı rekorla kapattı - haberbil.net
Genel

Kanada borsası, emtia fiyatlarındaki yükselişle haftayı rekorla kapattı

Kanada borsası, emtia fiyatlarına bağlı şirketlerin kazançlarını artırmasıyla Cuma günü yükseldi ve haftalık bazda %2,8’lik bir artış kaydetti.

Kanada’nın en büyük borsası olan S&P/TSX Bileşik endeksi, Cuma günü emtia fiyatlarına büyük maruz kalan ağır sıklet şirketlerin daha fazla kazanç elde etmesiyle birlikte kazançlarını art arda beşinci seansta da sürdürerek haftada %2,8’lik bir yükseliş kaydetti.

Endeks, Cuma günü %0,3 artışla 20.630 puana yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Endeks, hafta boyunca ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımı beklentilerini ertelemesi ve küresel ekonomik toparlanmanın devam etmesiyle desteklendi.

Madenciler öne çıktı

Madenciler üst üste ikinci seansta da kazançlara öncülük ederken, altın fiyatları Çin’den gelen güçlü sanayi verilerinin Pekin’den gelen yüksek altyapı harcamaları ve ekonomik desteğin kaynak talebi üzerinde olumlu bir etki yaratacağına dair umutları pekiştirmesinin ardından yükseldi.

Barrick Gold ve Agnico Eagle Mines, iki büyük altın üreticisi, hisseleri %2’nin üzerinde değer kazandı. Ayrıca bakır fiyatları da Çin verilerinin etkisiyle yükselirken, Lundin Mining ve First Quantum Minerals de %1’in üzerinde artış gösterdi.

Bankalar da kazandırdı

Ek olarak bankalar, Kanada’nın en büyük finansal kuruluşları olan RBC, TD Bank ve BMO’nun keskin bir şekilde yeşil renkte seyretmesiyle pozitif momentumunu genişletti. Bankalar, Kanada ekonomisinin pandemi sonrasında güçlü bir şekilde toparlanacağı ve kredi kalitesinin iyileşeceği beklentileriyle desteklendi.

Bu arada, enerji sektörü de ham petrol fiyatlarının 10 ayın en düşük seviyelerinden gerilemesine rağmen küçük artışlar kaydetti. Kanada Doğal Kaynakları ve Suncor Energy, iki büyük petrol üreticisi, hisseleri %0,5’in altında yükseldi.

Önümüzdeki hafta neler bekleniyor?

Kanada borsası önümüzdeki hafta da emtia fiyatlarındaki dalgalanmalara ve küresel ekonomik gelişmelere odaklanacak. Ayrıca Kanada Merkez Bankası’nın (BoC) Çarşamba günü yapacağı faiz kararı da piyasaların ilgisini çekecek. BoC’un politika faizini %0,25’te sabit tutması ve varlık alım programını azaltması bekleniyor.

Başa dön tuşu