Gündem

Karma eğitimi adım adım ortadan kaldırılacak!

Mersin milletvekili Perihan Koca, Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in karma eğitim hakkındaki sözlerine tepki gösterdi. Koca, “Bu düşünceler, karma eğitimi adım adım ortadan kaldıracak olan tasfiye politikalarıdır; bunun hiçbir bilimsel gerekçesi yoktur” dedi.

Mersin milletvekili Perihan Koca, Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in katıldığı bir canlı yayında kız okulları kurulabileceğini söylemesine sert bir şekilde karşı çıktı. Koca, yaptığı yazılı açıklamada, Bakan’ın sözlerinin erkek erkeğe bir kabine ve Meclis çoğunluğuna içkin olduğunu belirtti.

Koca, “Bakan katıldığı bir canlı yayında ‘Kız çocuklarını okula göndermeyen ailelerin ilk söylediği şey erkeklerin olduğu yerde olmalarını istemiyorum oluyor. Karma eğitim esas ama kız okulları kurmak gerekiyorsa kurulur.’ şeklinde bir beyanda bulunmuş oldu. Bu düşünceler, karma eğitimi adım adım ortadan kaldıracak olan tasfiye politikalarıdır; bunun hiçbir bilimsel gerekçesi yoktur, bunu bizim bildiğimiz gibi sizler de çok iyi biliyorsunuz.” dedi.

Koca, Meclis sıralarında oturan bazı vekillerin daha önce kız çocuklarının 14 yaşında evlenebileceklerini de ifade ettiklerini hatırlatarak, “Bu söylemler toplamda çocuklara yönelik bir bakışı ifade ediyor, bu bakış kadınları ikinci sınıf gören ve onu erkeklerin nesnesi olarak gösteren bir bakıştır.” diye konuştu.

Koca, karma eğitimin toplumsal cinsiyet eşitliği için önemli olduğunu vurgulayarak, “Karma eğitim, çocukların farklılıkları tanımasını ve saygı duymasını sağlar. Karma eğitim, cinsiyet ayrımcılığına karşı mücadele eder. Karma eğitim, kadınların ve erkeklerin eşit haklara sahip olduğunu öğretir. Karma eğitim, demokratik bir toplumun temelidir.” ifadelerini kullandı.

Koca, Millî Eğitim Bakanlığı’nın kız okulları kurma fikrinden vazgeçmesini ve karma eğitime sahip çıkmasını istedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu