Gündem

Kemal Kılıçdaroğlu istifa mı edecek? Kılıçdaroğlu kendi siyasi kariyerini nasıl bitirdi?

Erdoğan karşısında 17 kez büyük bir yenilgiye uğrayan CHP’de ipler gerildi. Kendi koltuğunu sağlama almaya çalıştığı belirtilen Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifa edeceği iddiaları kulislerde dillendirilirken CHP’de iplerin iyice gerildiği söylendi. İşte detaylar…

Elinden ne geldiyse yapan, tüm kozlarını oynamasına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan karşısında bir kez daha yenilgiye uğrayan Kemal Kılıçdaroğlu’ndan bu hafta peş peşe skandal açıklamalar geldi. Ekonominin bu denli büyük bir kriz içinde olduğu bir dönemde bile Erdoğan karşısında yenilgiye uğraya Kılıçdaroğlu, yenilgi kabul etmedi.

CHP’nin önemli kurmayları Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifa etmesi gerektiğini belirtirken Kılıçdaroğlu ile Ümit Özdağ’ın seçim öncesinde anlaşma yaptığı, yüzde 1 bile oy alamayan Ümit Özdağ’a İçişleri Bakanlığı dahil 3 bakanlığı ve MİT müsteşarlığını vereceği ortaya çıktı. Bu anlaşmadan danışmanları dahil kimsenin bilgisi olmadığı da ayrı bir skandal olarak duyuruldu.

Kemal Kılıçdaroğlu ile Özdağ arasında yapılan bu anlaşmayı ‘’Kendi seçmenine ihanet. Bu resmen bir dolandırıcılık’’ diye nitelendiren Gazeteci Hayko Bağdat, ‘’Irkçı biri ile anlaşma yapacaksın ve bu anlaşmadan kimsenin haberi olmayacak. Ne demek İçişleri Bakanlığı dahil 3 Bakanlığı Ümit Özdağ’a vermek. Özdağ’ın ırkçı yaklaşımları ortada. Bizler size demokrasi getireceksiniz diye oy verdik. Seçmeniniz sizlere güvendi ama sizler gizli kapılar ardında anlaşmalar yapıyorsunuz ve bundan Faik Öztrak’ın bile haberi olmuyor’’ dedi.

Özdağ ile yapılan anlaşma Kılıçdaroğlu tarafından onaylanırken, Kılıçdaroğlu’nun yenilgi sonrasında istifa etmemesi tepkilere neden oldu. Oğlum dediği Ekrem İmamoğlu ile karşı karşıya gelen Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanlığı’nı bırakmayacağının mesajlarını verdi.

Kılıçdaroğlu 75 yaşında ve bir dahaki seçime girmeyi hedefliyor. Seçimler 5 yıl sonra. Yani Kılıçdaroğlu 80 yaşına geldiğinde Türkiye’yi yönetmeyi vadediyor. Bu bile başlı başına bir tartışma konusu iken, Kemal Kılıçdaroğlu Habertürk ekranlarında Mehmet Akif Ersoy’un sorularına skandal cevaplar verdi.

Ekmeleddin İhsanoğlu Erdoğan karşısında %38,44 oy almıştı. Kılıçdaroğlu ise Erdoğan karşısında Millet ittifakı olarak yüzde 35,12 oy aldı. Üstelik Ekmeleddin seçime girdiğinde İYİ Parti desteği veya HDP desteği yoktu. Tablo bu iken Kemal Kılıçdaroğlu yenilgiyi kabul etmedi ve laf cambazlığı yaparak ‘’40’a 60 kaybetseydik o vakit kaybetmiş sayılırdık ama 48 oranında bir oy aldık. Dolayısı ile biz bu seçimi kaybetmedik’’ dedi.

Tüm olumsuzluklara rağmen Erdoğan karşısında yüzde 70 alması gerekirken yüzde 48 oyla kaybeden Kemal Kılıçdaroğlu, partide ki değişim çıkışlarına kulak tıkadı. Seçim öncesi batı demokrasisini örnek alacağız vaatleri veren Kılıçdaroğlu, Çipras kadar demokrat olamadı. Yunanistan’da geçen hafta yapılan seçimlerde büyük bir oy kaybına uğrayan ana muhalefet radikal sol SYRIZA partisi lideri Aleksis Çipras, 2’inci seçimde yaşadığı yenilgi nedeniyle istifa etmişti ve partisinin önünü açmıştı.

Tüm bunlar yaşanırken Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifa edeceği söylemleri CHP genel merkezinde yankılanmaya başlandı. Her ne kadar Kılıçdaroğlu’nun parti içerisinde kendisine muhalefet olanlara karşı bir direniş göstereceği belirtilse de, Kılıçdaroğlu’nun siyasi kariyerinin bittiği, yerel seçimlere yine Parti Başkanı olarak girmesi durumunda İstanbul başta olmak üzere birçok büyükşehir belediyesini kaybedeceği öngörülüyor. Zira muhalefet seçmeni umutlarını yitirmiş durumda. Buda Kılıçdaroğlu’nun düştüğü zor durumu özetleyen bir durum.

Şimdi soru şu; Kılıçdaroğlu yerel seçim öncesinde mi istifa edecek yoksa İstanbul Büyükşehir Belediyesi’de kaybettikten sonra mı istifa edecek?

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu