google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Konut Alımında KDV Oranındaki Artış, Dar ve Orta Gelirlileri Zor Durumda Bırakıyor - haberbil.net
Emlak

Konut Alımında KDV Oranındaki Artış, Dar ve Orta Gelirlileri Zor Durumda Bırakıyor

Ordu Milletvekili Naci Şanlıtürk, konut satışlarında KDV oranının yüzde 1’den yüzde 10’a çıkarılmasının dar ve orta gelirli vatandaşlar üzerinde olumsuz etkilerini vurguladı. KDV oranının düşürülmesiyle konut edinimi ve kira fiyatlarının düşmesi amaçlanıyor.

Ordu Milletvekili Naci Şanlıtürk, konut satışlarındaki Katma Değer Vergisi (KDV) oranının Temmuz 2023’ten itibaren yüzde 1’den yüzde 10’a çıkarılmasının dar ve orta gelirli vatandaşlar üzerinde ciddi olumsuz etkiler yarattığını belirtti. Şanlıtürk, bu artışın özellikle yeni kentleşen ve kentsel dönüşüm projelerinin az olduğu şehirlerde dezavantaj oluşturduğunu vurguladı.

KDV Oranının Yükselmesi ve Dar Gelirli Vatandaşlar

150 metrekarenin altındaki konutlar için KDV oranının yüzde 1’den yüzde 10’a çıkarılması, konut almak isteyen dar ve orta gelirli vatandaşları zor durumda bırakmaktadır. Konut satışlarının durma noktasına geldiği bu günlerde, KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi, dar gelirli vatandaşların konut edinmesine önemli bir destek olacaktır.

Kentsel Dönüşümde KDV Oranı ve Yeni Kentleşen Şehirler

Şanlıtürk, kentsel dönüşüm projelerinde KDV oranının yüzde 1 olarak uygulanmaya devam ettiğini ancak bu uygulamanın, kentsel dönüşümün az olduğu yeni kentleşen şehirlerde dezavantaj yarattığını ifade etti. Bu şehirlerde KDV oranının yüzde 10’a çıkarılması, konut alımlarını olumsuz etkileyerek, dar ve orta gelirli vatandaşlar için konut edinimini zorlaştırmaktadır.

Geçici Bir Çözüm: KDV Oranının Düşürülmesi

Konut satışlarının durma noktasına geldiği şu dönemde, KDV oranının geçici bir süre için yüzde 1’e düşürülmesi gerektiğini belirten Şanlıtürk, bu adımın ülke genelinde kira fiyatlarının düşürülmesine katkı sağlayacağını ifade etti. Böylece, dar ve orta gelirli vatandaşların konut edinimi kolaylaşacak ve konut piyasasında hareketlilik sağlanarak KDV gelirlerine de destek olunacaktır.

”150 metrekarenin altındaki konutlar satılırken KDV oranı yüzde 1’di, Temmuz 2023 tarihinden itibaren yapılan uygulamada yüzde 10’a çıkarıldı. Kentsel dönüşümde de KDV oranı yüzde 1 olarak uygulanıyor. KDV oranının yüzde 10’a çıkarılması kentsel dönüşümün az olduğu yeni kentleşen şehirlerde dezavantaj yaratmaktadır, konut almak isteyen dar ve orta gelirliyi de olumsuz etkilemektedir.

Konut satışlarının durma noktasına geldiği bugünlerde geçici bir süre de olsa KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi yerinde olacaktır. Bu manada dar gelirli ve orta gelirlinin konut edinmesine destek olunacak, ülke genelinde kira fiyatlarının düşürülmesine katkı sağlayacaktır. Konut satışlarının durma noktasına geldiği bu şartlarda yüzde 1 de olsa KDV gelirine de destek olunacaktır.”

Başa dön tuşu