google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Küresel Kömür Talebi 2023’te Rekor Kırarak 8,4 Milyar Tona Ulaşacak - haberbil.net
Genel

Küresel Kömür Talebi 2023’te Rekor Kırarak 8,4 Milyar Tona Ulaşacak

Küresel kömür talebi 2023’te rekor seviyelerde kalacak. Asya’daki güçlü büyüme, Avrupa ve ABD’deki düşüşleri dengeleyecek. Temiz enerji büyümesi, kömür kullanımını yapısal düşüşe soktu, ancak enerji güvenliği endişeleri, talebin devam etmesini sağlayacak.

Kömür, dünyanın en çok kullanılan fosil yakıtı olmaya devam ediyor. Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) yeni raporuna göre, küresel kömür talebi 2023’te yıllık %0,4 artışla 8,4 milyar tona çıkarak yeni bir rekor seviyeye ulaşacak. Bu artışın arkasında Asya’daki kömür tüketimindeki güçlü büyüme yatıyor.

IEA’nın Perşembe günü yayınladığı Kömür Piyasası Güncellemesi’nde, geçen yıl küresel kömür talebinin %3,3 artarak 8,3 milyar tona yükseldiği ve yeni bir rekor seviyeye ulaştığı belirtildi. Bu yıl ise kömür talebinin endüstriyel kömür kullanımındaki devam eden büyüme nedeniyle yıllık bazda %0,4 artarak 8,388 milyar tona ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu artış, kömürle çalışan elektrik üretiminde beklenen küçük bir düşüşü telafi edecek.

IEA raporunda, “2023’te kömür talebinin artıp artmayacağı, hava koşullarına ve büyük kömür tüketen ülkelerin ekonomilerine bağlı olacak” denildi.

Asya Kömür Talebini Sürüklüyor

Kömür talebindeki artışın ana motoru Asya bölgesi. Özellikle Çin ve Hindistan, dünyanın en büyük kömür tüketicileri olarak öne çıkıyor. Çin, geçen yıl küresel kömür talebinin yaklaşık yarısını karşıladı. Hindistan ise ikinci sırada yer aldı.

Çin’de kömür talebi bu yıl şimdiye kadar %5,5 arttı. Bunun nedeni ise çok düşük hidroelektrik üretim nedeniyle elektrik sektöründeki kömür kullanımının artması oldu. Çin hükümeti, enerji güvenliği endişeleri nedeniyle kömür üretimini ve ithalatını artırma çabası içinde. IEA’ya göre, Çin’in kömür talebi 2023’te yaklaşık %3,5 artacak.

Hindistan’da ise kömür talebi bu yıl %5 artması bekleniyor. Hindistan hükümeti de enerji güvenliği için kömürün önemli olduğunu vurguluyor. Hindistan’ın kömür ithalatının da önümüzdeki yıllarda artması öngörülüyor.

Avrupa ve ABD Kömürden Uzaklaşıyor

Kömür talebindeki düşüşün öncüleriyse Avrupa ve ABD. Bu iki bölge, temiz enerjiye geçiş için kömür kullanımını azaltma politikaları uyguluyor. Avrupa Birliği, 2050 yılına kadar karbon nötr olmayı hedefliyor. ABD ise Paris İklim Anlaşması’na yeniden katılarak iklim değişikliğiyle mücadelede liderlik rolü üstlenmeyi amaçlıyor.

IEA’ya göre, Avrupa’da kömür talebi bu yıl %6,5, ABD’de ise %3,5 düşecek. Bu düşüşler, yenilenebilir enerji kaynaklarının artması ve doğalgaz fiyatlarının düşmesiyle desteklenecek.

Temiz Enerji Büyümesi Kömür Kullanımını Yapısal Düşüşe Soktu

IEA Enerji Piyasaları ve Güvenlik Direktörü Keisuke Sadamori, temiz enerji büyümesinin Avrupa ve ABD’de kömür kullanımını yapısal düşüşe soktuğunu söyledi.

“Kömür talebindeki artışın ana motoru Asya bölgesi. Özellikle Çin ve Hindistan, dünyanın en büyük kömür tüketicileri olarak öne çıkıyor. Çin, geçen yıl küresel kömür talebinin yaklaşık yarısını karşıladı. Hindistan ise ikinci sırada yer aldı.”

Ancak, bu ekonomilerin çoğu yenilenebilir enerji kaynaklarını önemli ölçüde artırmış olsa da, Asya’da talep inatla yüksek olmaya devam ediyor” dedi.

Sadamori, kömürün küresel ısınmayı sınırlamak için acil olarak azaltılması gereken bir enerji kaynağı olduğunu da vurguladı.

“Kömürün iklim değişikliği üzerindeki etkisi çok büyük. Kömür, küresel enerji tüketiminin %26’sını oluşturuyor, ancak küresel karbon emisyonlarının %40’ından sorumlu. Kömür kullanımını azaltmak için daha fazla eyleme ihtiyacımız var” dedi.

Başa dön tuşu