Yerel Haberler

Kuru üzümün taban fiyatının 2 dolar olması için teklif verildi!

Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen'den üzüm üreticilerine destek. Üzüm taban fiyatının 2 dolar olması için mecliste teklif verdi. Üzüm üreticilerinin sorunlarını dile getirdi.

Manisa’nın önemli ihraç ürünü olan üzüm, geçtiğimiz günlerde yaşanan yoğun yağış ve dolu afetinden büyük zarar gördü. CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, üzüm üreticilerinin mağduriyetinin giderilmesi ve taban fiyatının 2 dolar olması için iktidara çağrıda bulundu.

Üzüm bağları hasar gördü

Manisa’nın birçok ilçesinde etkili olan yoğun yağış ve dolu nedeniyle çok sayıda tarla, bağ ve bahçe zarar gördü. Özellikle en önemli ihraç ürünü olan üzüm bağlarında hasarlar oldu. Üzüm hasadına az bir zaman kala yaşanan bu afet üreticileri mağdur etti.

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İlaç, mazot ve gübreye peş peşe gelen zamlar zaten üreticilerin belini bükerken bu yaşanan afetle çiftçilerimiz daha da mağdur oldu. Ürünlerinde büyük kayıplar yaşayan Manisalı çiftçilerimiz uğradıkları hasarın karşılanmasını istiyor.” dedi.

Üzüm taban fiyatı 2 dolar olmalı

Başevirgen, diğer yandan, üzüm taban fiyatının açıklanmasına da az bir süre kaldığını hatırlatarak, iktidara seslendi. “Kuru üzüm taban fiyatı gecikmeden açıklanmalı. Sultaniye kuru üzümünün fiyatı 2 doların altında olmamalı. Artan maliyetler karşısında üreticilerimiz mağdur edilmemelidir.” diye konuştu.

Başevirgen, ayrıca, Manisa’nın Turgutlu ilçesinde doğup büyüyen ve sigorta acenteliği yapan bir iş insanı olduğunu belirtti. CHP Turgutlu Yönetim Kurulu Üyeliği ve 35. Olağan Kurultay Delegeliği görevlerinde bulunan Başevirgen, 24 Haziran 2018 seçimlerinde Manisa Milletvekili seçildi. TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi olarak görev yapan Başevirgen, Atatürkçü Düşünce Derneği üyesi ve Figen Başevirgen ile evli ve Kutsal ve Aren adında iki erkek çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu