google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Lee Kasırgası New England’ı Ne Kadar Sert Vuracak? - haberbil.net
Genel

Lee Kasırgası New England’ı Ne Kadar Sert Vuracak?

Lee Kasırgası New England’ı nasıl etkileyecek? Bu makalede, kasırganın yolunu, gücünü ve olası sonuçlarını öğrenin.

New England, kararsız havası, güçlü kuzey doğuları ve kar fırtınalarıyla tanınır. Ancak yıkıcı kasırgalar nispeten nadirdir ve genellikle Güneydoğu’yu vuran tropikal kasırgalarla aynı etkiyi yaratmazlar.

Kasırgalar genellikle bir miktar buhar kaybederek kuzey sularında tropikal fırtınalara veya tropik dışı fırtınalara dönüşür. Lee Kasırgası’nın hedef noktasındaki New England, genellikle Kuzey Atlantik’in soğuk suları tarafından bir kasırganın en kötü gazabından korunuyor ve bunun, Cumartesi sabahı geldiğinde Lee’nin tropik bir fırtınaya dönüşmesine yardımcı olması bekleniyor.

Ancak bu, New England’da fırtınaların tehlikeli olmadığı anlamına gelmez. 1938’deki Büyük New England Kasırgası, Massachusetts’in Blue Hill Gözlemevi’nde 300 km/saat’e kadar yükselen rüzgarlara ve 195 km/saat’lik sürekli rüzgarlara neden oldu. Ve hasar her zaman kıyıyla sınırlı kalmıyor. 2011 yılında, zayıflayan Irene Kasırgası tropikal fırtınaya dönüştü, ancak Vermont’ta tarihi bir sele neden oldu.

Lee, New England genelinde sorun yaratacak olsa da, eyaletin en doğu bölgeleri olarak bilinen Down East Maine ve Atlantik Kanada’ya doğru ilerliyor. Maine en son 2008 yılında eyaleti geçerken tropik bir fırtına olan Kyle Kasırgası nedeniyle bir kasırga gözetimi altındaydı. Maine’e ulaşan son kasırga, 1969’da Eastport’u vuran Gerda Kasırgasıydı. Bob Kasırgası da 1991’de büyük bir etki yarattı, ancak Maine’e ulaştığında tropikal fırtınaya dönüştü.

Yine soğuk suların Lee’nin sorun yaşama olasılığını azaltması bekleniyor. Ancak eyalet hala 6 metrelik (20 ft) dalgalar ve saatte 112 km hızla esen rüzgarların yanında suyla dolu bir bölgede daha fazla yağmur bekliyor.

New England’daki Kasırgalar Neden Nadirdir?

Atlantik tarihindeki en güçlü kasırgalar Karayipler’e, Meksika’ya ve ABD’nin güneyine ulaştı. Bunun nedeni, sıcak suyun fırtınaları körükleyerek onlara güç vermesidir.

Ağustos 1900’deki Galveston Kasırgası, binlerce kişinin hayatına mal olan ABD tarihindeki en ölümcül kasırgaydı. Katrina Kasırgası 2005 yılında New Orleans’ı yerle bir etti. Sandy kasırgası bir düzineden fazla eyalette hasara neden oldu ve Atlantic City, New Jersey yakınlarına düştüğünde Kuzeydoğu’da hasara yol açtı.

Bir kasırganın yolunu ve gücünü belirleyen bir dizi faktör vardır. Ancak bir kasırgayı güçlendirebilecek sıcak sular genellikle Cape Cod’un güneyindedir. Buranın kuzeyinde Atlantik suları çok daha soğuktur.

Bu nedenle, New England’a yaklaşan kasırgalar genellikle zayıflar veya tropikal olmayan farklı bir karaktere bürünür. Bu, fırtınaların daha az organize olmasına ve rüzgar hızlarının azalmasına neden olur. Ancak bu, fırtınaların daha az tehlikeli olduğu anlamına gelmez. Tropikal olmayan fırtınalar da şiddetli yağışlara, fırtınalara ve kıyı erozyonuna neden olabilir.

Isınan Okyanuslar Kasırgaları Nasıl Etkiler?

New England’daki kasırgalar söz konusu olduğunda geleceğin neler getireceği belli değil. Ancak bilim bunların daha da sorun yaratabileceğini öne sürüyor.

Maine Körfezi dünya okyanuslarının büyük çoğunluğundan daha hızlı ısınıyor. 2022 yılında Maine Körfezi, eski rekoru yarım Fahrenheit dereceden daha az bir farkla geride bırakarak tarihteki en sıcak ikinci yılı kaydetti. Bilim adamları, ortalama deniz yüzeyi sıcaklığının 53,66 derece (12 santigrat derece) olduğunu ve bu rakamın 40 yıllık ortalamanın 3,7 derece üzerinde olduğunu söyledi.

Bu ısınma eğilimi, New England’a yaklaşan kasırgaların gelecekte bir noktada daha yavaş zayıflamasına olanak tanıyabilir. Isınan sular güneyde de daha güçlü fırtınalar yaratabilir.

Bazı araştırmalar, iklim değişikliğinin Atlantik’teki kasırga aktivitesini artırabileceğini veya en azından kasırgaların daha şiddetli olmasına neden olabileceğini öne sürüyor. Bazı modeller ise, iklim değişikliğinin kasırga sayısını azaltabileceğini, ancak bunların daha güçlü olacağını tahmin ediyor.

Bu senaryolardan hangisinin gerçekleşeceği henüz belli değil. Ancak New England’lılar, Lee Kasırgası’nın bir hatırlatması olarak, kasırgalara karşı hazırlıklı olmaları gerektiğini bilmelidir.

Başa dön tuşu