google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc LG Electronics, ABD’de Elektrikli Araç Şarj Cihazı Fabrikası Kuruyor - haberbil.net
Genel

LG Electronics, ABD’de Elektrikli Araç Şarj Cihazı Fabrikası Kuruyor

LG Electronics, ABD’nin Teksas eyaletinde elektrikli araç şarj cihazı (EVC) fabrikası kuracağını duyurdu. Bu, Kore’deki Pyeongtaek fabrikasından sonra ikinci EVC fabrikası olacak. LG Electronics, ABD’nin dünyanın en büyük elektrikli araç pazarı olduğunu ve yerel üretim ile sübvansiyon ve işbirliği fırsatlarından yararlanmayı hedeflediğini belirtti.

LG Electronics, elektrikli araç şarj cihazı işini genişletmek için ABD’nin Teksas eyaletinde yeni bir fabrika kuracağını açıkladı. Bu, Kore’deki Pyeongtaek fabrikasından sonra ikinci EVC fabrikası olacak.

LG Electronics, 16 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Fort Worth şehrinde bir elektrikli araç şarj cihazı (EVC) tesisi kurmayı planladığını duyurdu. Tesis inşaatını önümüzdeki yılın ilk yarısında tamamlamayı ve önümüzdeki yılın ikinci yarısında tam ölçekli üretime başlamayı hedefliyor.

LG Electronics’in EVC işi için ilk denizaşırı üretim üssü olarak ABD’yi seçmesi dikkat çekiyor. ABD, Çin ile birlikte dünyanın en büyük elektrikli araç pazarı olarak ortaya çıkıyor. ABD hükümeti de elektrikli araç altyapısına büyük yatırım yapmayı planlıyor.

LG, yerel üretim ile hem sübvansiyon hem de işbirliği fırsatlarından yararlanmayı umuyor. ABD hükümetinin ‘Şarj Altyapısının Genişletilmesi Özel Yasası’na (NEVI)’ göre, EVC parçalarının %55’inden fazlası ABD’de üretiliyorsa sübvansiyonlar sağlanabilir.

Ayrıca, LG Electronics’in EVC fabrikasının kurulacağı Fort Worth şehri de stratejik bir öneme sahip. Teksas eyaleti, Tesla ve Rivian gibi büyük elektrikli araç üreticilerine ev sahipliği yapıyor. LG Electronics, bu şirketlerle yakın mesafede olmanın gelecekte işlerini genişletmesine yardımcı olacağını düşünüyor.

LG Electronics’in EVC işi için Teksas’ı seçmesi bazıları tarafından sürpriz olarak karşılandı. Bazıları, Illinois eyaletinin daha iyi bir seçim olacağını savunuyorlardı. Illinois eyaleti, LG Chem’in elektrikli araç bataryası ortak girişimi olan Ultium Cells LLC’nin bulunduğu yerdir.

LG Electronics, elektrikli araç şarj cihazı işini gelecekteki gelişme alanlarından biri olarak görüyor. Elektrikli araç pazarı hızla büyürken, şarj cihazı pazarının da patlayıcı bir büyüme göstermesi bekleniyor. Alman pazar araştırma şirketi Roland Berger’e göre, parçalar hariç EVC pazar büyüklüğü geçen yıl 8,6 milyar dolara (yaklaşık 10,92 trilyon KRW) ulaştı ve 2030’a kadar 72,3 milyar dolara (yaklaşık 91,82 trilyon KRW) çıkması öngörülüyor.

LG Electronics, EVC işinde küresel bir lider olmayı hedefliyor. Şirket, Kore’deki Pyeongtaek fabrikasında yıllık 1 milyon adet EVC üretim kapasitesine sahip. ABD’deki yeni fabrika ile birlikte, LG Electronics’in toplam EVC üretim kapasitesi 2 milyon adete ulaşacak.

LG Electronics, “Elektrikli araç şarj cihazı işi için Kuzey Amerika pazarına girmek için titizlikle hazırlanıyoruz” dedi. “ABD’deki yerel üretim ile hem müşterilerimize hem de çevreye katkıda bulunmayı umuyoruz” diye ekledi.

Başa dön tuşu