Gündem

Maltepe Belediye Başkanı’nın odasında silahlı saldırı: Müteahhit tutuklandı

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın odasında ateş eden müteahhit Fevzi Polat, ‘Silahla tehdit’ ve ‘Kasten öldürmeye teşebbüs’ suçlarından tutuklandı. Polat, ifadesinde Kılıç’ın kendisine hakaret ettiğini ve söylediği sözlerin zoruna gittiğini belirterek pişman olduğunu söyledi.

Olay nasıl oldu?

Maltepe Belediye binasında, dün saat 15.00 sıralarında meydana gelen olayda, randevu alarak geldiği binada Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın odasına giren müteahhit Fevzi Polat, ruhsatsız silahıyla ateş açtı. Odadan çıkan Polat’a Kılıç’ın resmi koruma polisi müdahale etti. Kaçmaya çalışan Fevzi Polat’la koruma polisi arasında 8. katta başlayan kovalamaca, tarafların karşılıklı ateş etmesiyle 5. kata kadar devam etti. Burada diğer çalışanların da müdahalesi ile saldırgan Fevzi Polat yakalandı.

Şüpheli neden ateş etti?

Emniyetteki işlemlerinin ardından şüpheli Fevzi Polat Anadolu Adalet Sarayına sevk edildi. Polat, savcılık ifadesinin ardından tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi. Fevzi Polat çıkarıldığı mahkemece ‘Silahla tehdit’ ve ‘Kasten öldürmeye teşebbüs’ suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Şüpheli Fevzi Polat hakimlikteki ifadesinde, “Ben Ali Kılıç’ı öldürme kastı ile gitmedim. Kendisi beni makama davet etti. Bunun üzerine gittim. 2 dönem de kendisini desteklediğimi söyledi. ‘Bu dönem beni niye desteklemedin’ dedi. Ben de desteklemediğimi söyleyince hakaret etti. ‘Çık dışarı’ dedi. ‘Bir daha buralara gelmeyin’ dedi. ‘Beni desteklemezseniz bir daha burayı gelmeyin’ dedi. Benim oğlumun karşı taraf ile hareket edip kendisine karşı mücadele ettiğini söyledi ve neden bu şekilde davrandığını söyledi. Ben de oğlumun iradesine saygı duyması gerektiğini söyledim. Ben başka da bir şey söylemedim. Ben çıkıp gittim. Daha sonra geri döndüm. Söylediği sözler zoruma gitti. ‘Biz bunları hak etmedik’ dedim. ‘Bu makam babanın malı değil. Bizim sayemizde geldin’ dedim. O anda kendime hakim olamayıp elimdeki silahla eşyalara doğru ateş ettim. Olay nedeniyle pişmanım” dedi.

Belediye Başkanı ne dedi?

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, olayın ardından yaptığı açıklamada, saldırganın kendisine yönelik bir suikast girişiminde bulunduğunu söyledi. Kılıç, “Bu bir suikast girişimidir. Benimle görüşmek isteyen bir müteahhit olduğunu söylediler. Görüştüğümüzde bana ‘Seninle konuşacağım’ dedi. Ben de ‘Buyur konuş’ dedim. Sonra silahını çekti ve ateş etti. Ben de hemen masanın altına saklandım. Sonra korumam geldi ve onunla çatışmaya girdi. Bu sırada ben de odadan çıktım. Allah korudu, kurtulduk” dedi.

Kılıç, saldırganın kendisini desteklemediği için kızdığını ve bunun siyasi bir nedeni olduğunu iddia etti. Kılıç, “Bu kişi bana ‘Senin sayende buradasın’ dedi. ‘Ben seni destekledim, sen beni desteklemedin’ dedi. Bu siyasi bir nedenle yapılmış bir saldırıdır. Bu kişi belli bir siyasi görüşe sahiptir ve benim karşımda yer almıştır. Bu kişi bana karşı olan bir ittifakın parçasıdır” diye konuştu.

Kılıç, saldırının arkasında başka güçlerin olduğunu da öne sürerek, “Bu kişi tek başına hareket etmemiştir. Arkasında başka güçler vardır. Bu güçler ortaya çıkacaktır. Bu saldırı Maltepe halkına yapılmıştır. Maltepe halkı bunun hesabını soracaktır” dedi.

Olay nasıl yankılandı?

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’a yönelik silahlı saldırı, siyaset dünyasında da büyük tepki topladı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Maltepe Belediye Başkanı Sayın Ali Kılıç’a yönelik alçakça saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Saldırganın en ağır şekilde cezalandırılmasını bekliyoruz. Sayın Kılıç’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Maltepe Belediye Başkanımız Ali Kılıç’a yönelik alçakça saldırının faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasını bekliyoruz. Sayın Kılıç’a geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, kendisine ve Maltepe halkına geçmiş olsun diyorum” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Maltepe Belediye Başkanımız Sayın Ali Kılıç’a yönelik alçakça saldırının faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasını bekliyoruz. Sayın Kılıç’a geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, kendisine ve Maltepe halkına geçmiş olsun diyorum” dedi.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar da ortak bir açıklama yaparak, “Maltepe Belediye Başkanımız Sayın Ali Kılıç’a yönelik alçakça saldırının faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasını bekliyoruz. Sayın Kılıç’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, kendisine ve Maltepe halkına geçmiş olsun diyorum” dediler.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Maltepe Belediye Başkanı Sayın Ali Kılıç’a yönelik alçakça saldırıyı kınıyor, saldırganın en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruz. Sayın Kılıç’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, kendisine ve Maltepe halkına geçmiş olsun diyorum” dedi.

Olayın sonucu ne olacak?

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’a yönelik silahlı saldırının ardından soruşturma başlatıldı. Saldırının arkasında başka güçlerin olup olmadığı, saldırganın siyasi bağlantıları ve motivasyonu araştırılıyor. Saldırının Maltepe’deki siyasi dengeleri nasıl etkileyeceği de merak konusu. Saldırının Maltepe halkının birliğini ve dayanışmasını bozmaya yönelik bir provokasyon olduğu iddia ediliyor. Saldırının faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu