google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Maltepe’de Batık Gemi Tehlike Saçıyor - haberbil.net
Yerel Haberler

Maltepe’de Batık Gemi Tehlike Saçıyor

Maltepe sahilinde kaderine terk edilen ve sosyal medya kullanıcılarının ilgi odağı olan batık gemi, asbest ve tetanoz gibi tehlikeler barındırıyor. Uzmanlar, gemiye çıkanların hayatlarını riske attıklarını söylüyor.

Maltepe sahilinde 2021 yılında fırtınada halatları koparak karaya oturan Aş 1 isimli roro gemisi, o günden beri orada duruyor. Gemi, sosyal medya kullanıcılarının fotoğraf çekmek için çıktığı ilginç bir mekan haline geldi. Ancak geminin içerisindeki asbest maddesi ve paslı demirler, ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Gemiye Çıkanlar Hayatlarını Riske Atıyor

Gemiye ulaşmak için kayalıklardan atlayan ve paslı demirlerden tutunarak içeri giren gençler, sosyal medya hesaplarına içerik üretmek için tehlikeyi göze alıyor. Ancak uzmanlar, geminin eski bir gemi olduğunu ve asbest ve tetanoz gibi hastalıklara neden olabilecek maddeler içerdiğini belirtiyor.

Asbest, kanserojen bir madde olup solunum yoluyla vücuda girdiğinde akciğer kanseri başta olmak üzere çeşitli kanser türlerine yol açabiliyor. Tetanoz ise paslı metal yüzeylerden bulaşabilen ve kas spazmları, solunum yetmezliği ve ölüme neden olabilen bir enfeksiyon hastalığıdır.

Gemiye çıkan gençlerden biri, “Maceracıyız, tehlikeyi seviyoruz. İçerisi bir şey yok ya, işte orada şuraya çıkmak istedim, çıktım.” diyor. Ancak geminin içerisinde aşırı derecede bir koku ve baş ağrısı yaşadığını da itiraf ediyor.

Gemi Neden Orada Duruyor?

Geminin sahibinin kim olduğu ve neden orada bırakıldığı konusunda net bir bilgi yok. Bölgede yaşayanlar, geminin doğal güzelliği bozduğunu ve koku yaptığını söylüyor. Bazı esnaf ise müşterilerinin gemiyi sorup niye kalkmadığını merak ettiklerini belirtiyor.

Geminin kaldırılması için yetkililerin bir an önce harekete geçmesini isteyen vatandaşlar, “Bu tür gemiler şöyle düşünün ki bunlar aslında birer kendi enerjilerini üretiyorlar, yakıtları var. Gemiler oldukları yerde çürürken çeşitli gazlar ortaya çıkabiliyor. Bunlar kapalı mekanlarda kişilerin kendinden geçmesine sebep olacak durumlar yaratabilir.” diye uyarıyor.

Maltepe sahilindeki batık gemi, hem görsel hem de sağlık açısından büyük bir sorun teşkil ediyor. Uzmanların uyarılarına rağmen gemiye çıkmaya devam eden gençler ise hayatlarını tehlikeye atmayı göze alıyor.

Başa dön tuşu