Gündem

Memur-Sen Başkanından Çarpıcı Açıklamalar: “Memurlar Fakirleşiyor”

Memur-Sen başkanının çalışma bakanlığından ayrılırken yaptığı açıklamaları analiz eden bir haber makalesi. Memurların toplu sözleşme sürecinde karşılaştıkları sorunlar, enflasyon farkı, seyyanen zam ve dul ve yetim aylığı gibi konulara değiniliyor.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, çalışma bakanlığından ayrılırken yaptığı açıklamada, memurların toplu sözleşme sürecinde yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti. Yalçın, sosyal haklar konusunda ilerleme kaydedildiğini ancak hizmet kollarına ne gibi avantajlar getirildiğinin net olmadığını söyledi.

Memurlara Önerilen Ücret Çok Düşük

Yalçın, memurlara önerilen ücretin çok düşük olduğunu ve hakem kurulundan çok fazla bir beklentileri olmadığını belirtti. Hakem kurulunun bugüne kadar hükümet teklifine çok yakın kararlar verdiğini hatırlatan Yalçın, “Ben de bunun çok artacağını düşünmüyorum” dedi.

Yalçın, Türkiye’de hiçbir zaman memurların emeklerinin karşılığını alamadığını ve hayat standardının ileriye gitmediğini vurguladı. Enflasyon ortamında sunulan tekliflerin enflasyon farkından ibaret olduğunu ve memurların refah artışından yoksun bırakıldığını ifade etti.

Enflasyon Farkında Söylüyor Bunları

Yalçın, çalışma bakanının sene başında yaptığı %43.7’lik artış açıklamasının da enflasyon farkını kapsadığını ve bunun üzerinde konuşulması gerektiğini söyledi. Yalçın, “Sizin verdiğiniz ücret 2023 yılının ikinci haftayı için geride kalmış. Enflasyonun altında kalmış o kapanıyor. Sizinle onun üstündekini konuşmanız lazım ve gelecek yılın beklentisinin üzerinde bir refah artışı vermeniz lazım” dedi.

Yalçın, maalesef toplumun fakirleşen kesimleri arasında memurların da girdiğini ve ücret adaletinin bozulduğunu belirtti. Yalçın, “Memur bozuldu ama yılbaşını biz başka bir şey daha konuşuyor olacağız” diyerek, yapılan artışların kök hücre üzerinden yapılacağına dair endişelerini dile getirdi.

Seyyanen Zam Gerçeği

Yalçın, memurlara yapılan 8077 liralık seyyanen zam ile en düşük ücretin 22 bin lira olduğunu söyleyen hükümetin gerçeği çarpıttığını söyledi. Yalçın, “Bunu söylüyorlar ama bunun 8077 liraya düşerek gitmek lazım. 14 bin lira civarında bir artıştan bahsediyorum” dedi.

Yalçın, ocağa geldiklerinde 2024 zamları yapıldığında köprü ücretinin üzerinden bir zam talep edilebileceğini söyledi. Yalçın, “Bu konuda bir açıklık var mı orada?” diye sordu.

Dul ve Yetim Aylığı Dramı

Yalçın, daha önce de gündeme getirdiği dul ve yetim aylığı alanların durumuna da değindi. Yalçın, bu kesimin oransal olarak daha düşük aylık aldığını ve 5-6 bin lira ile geçinmek zorunda kaldığını söyledi.

Yalçın, “Gerçekten nasıl geçirebildiklerini anlayamıyorum. Açlık sınırının çok altındasınız artık. Ailelerin yardımı, direnme nedir bilmiyorum. Hayatta kalma içgüdüsüyle insanlar yaşıyorlar adeta. Hepimiz birer Survivor haline dönüştü bu dönemde” dedi.

Yalçın, memurların haklarını savunmaya devam edeceklerini ve toplu sözleşme sürecinin sonucunu beklediklerini sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu