google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Memur Zam Oranı Belli Oldu: Hükümetin Teklifi Onaylandı - haberbil.net
Gündem

Memur Zam Oranı Belli Oldu: Hükümetin Teklifi Onaylandı

Hakem Kurulu, memur ve memur emeklilerinin 2 yıl için alacağı zam oranını belirledi. Hükümetin teklifi kabul edildi. Memur sendikaları karara tepki gösterdi.

Hakem Kurulu, 6 buçuk milyon memur ve memur emeklisinin 2024-2025 yılları için alacağı zam oranını açıkladı. Hükümetin teklifi değiştirilmeden onaylandı. Memur sendikaları karara itiraz ederek masadan kalktı.

Hükümetin Teklifi Ne?

Hükümet, 2024 yılı için ilk 6 ayda %15, ikinci 6 ayda %10, 2025 yılı için ilk 6 ayda %6, ikinci 6 ayda %5 zam teklif etmişti. Ayrıca memurlar 6 ayda bir enflasyon farkı almaya devam edeceklerdi. Memurların refah payı talebi ise reddedilmişti.

Hakem Kurulu Nasıl Karar Verdi?

Hakem Kurulu, sayıştaydaki son toplantısında hükümetin teklifini aynen kabul etti. Hakem Kurulu’nun 11 üyesinden altısı hükümetin teklifine onay verirken, dört üye karara itiraz etti. KESK ise teklife itiraz ederek masadan kalktı ve oylamaya katılmadı.

Memur Sendikalarının Tepkisi Ne?

Memur sendikaları, hakem kurulunun kararını kabul etmediklerini açıkladılar. Memursen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Bu karar, memurların iki yıl daha açlıkla yoksullukla mücadele etmesi demektir” dedi. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ise “Hakem Kurulu’nun kararı hukuki değil siyasidir” ifadelerini kullandı.

Zam Pazarlığı Nasıl Başladı?

Memur zam pazarlığı, 1 Ağustos’ta başlamıştı. Memursen, 2024 yılı için %70, 2025 yılı için %40 zam talep etmişti. Türkiye Kamu-Sen ise %60+60 zam istemişti. KESK ise enflasyon artı refah payını talep etmişti.

Uzlaşma sağlanamayınca top hakem kuruluna geçmişti. Hakem kurulu, takvime göre nihai kararını 31 Ağustos saat 24:00’e kadar açıklaması gerekiyordu. O süre sonuna kadar kullanıldı.

Hakem Kurulu’nun Kararı Kesin Mi?

Hakem Kurulu’nun kararı kesindir ve itiraz edilemez. Ancak memur sendikaları, kararı Anayasa Mahkemesi’ne götürmeyi planladıklarını duyurdular.

Başa dön tuşu