google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Memura Enflasyon Hedefinin Altında Zam! Hakem Heyeti Kararına Tepki Yağdı - haberbil.net
Gündem

Memura Enflasyon Hedefinin Altında Zam! Hakem Heyeti Kararına Tepki Yağdı

Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 zam oranları hakem heyeti tarafından belirlendi. Hakem heyeti iktidarın teklifini aynen onayladı. Memura enflasyon hedefinin dahi altında zam verildi. Kamu çalışanları ve sendikalar hakem heyetinin kararına tepki gösterdi.

Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 zam oranları belli oldu. Hakem heyeti, 21 gün süren pazarlık sürecinde uzlaşma sağlanamaması üzerine devreye girdi. Ancak hakem heyeti, memuru memnun edecek bir sonuç çıkarmadı. Hakem heyeti, iktidarın teklifini aynen onayladı ve memura enflasyon hedefinin dahi altında zam verdi.

Hakem Heyeti İktidarın Teklifini Değiştirmedi

Hakem heyetinin kararı sonrası Çalışma Bakanı Vedat Işık, “Sosyal devlet anlayışımızla çalışanlarımızı enflasyona karşı korumaya devam edeceğiz” dedi. Ancak bu sözler, memur ve emeklileri tatmin etmedi.

Hakem heyetinin kararına göre, memur ve emeklileri 2024 yılı için %15+10, 2025 yılı için %6+5 zam alacak. Bu oranlar, Merkez Bankası’nın 2024 yılı enflasyon hedefi olan %33’ün çok altında kaldı.

Hakem heyeti, iktidarın seçim beyannamesinde yer alan refah payı talebini de reddetti. Kira yardımı isteğini de kabul etmedi. Enflasyon farkının 3 aylık dönemlerle ödensin çağrısını da geri çevirdi. Enflasyon farkı 6 aylık dönemler halinde ödenecek.

Sendikalar Tepkili

Yetkili konfederasyon olan iktidara yakın Memur-Sen, 2024 yılı için %70, 2025 yılı için %40 zam talebiyle oturdu masaya. Ancak iktidar, 2024 yılının ilk 6 ay için %15, ikinci 6 ay için %10 teklif etti. 2025 yılı içinse %6+5 teklifinde bulundu.

Uzlaşma çıkmayınca hakem kurulu devreye girdi. Sayıştay Başkanı’nın başkanlık ettiği, Cumhurbaşkanlığı ve bakanlık bürokratlarının çoğunlukta olduğu hakem heyeti, iktidarın teklifini onayladı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hakem heyetinin kararını eleştirerek, “Hakem heyeti hakemlik yapmak yerine çoğunlukla noterlik yapıyor” dedi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci de hakem heyetinin kararına tepki göstererek, “Kamu işveren tarafı Temmuz ayında vermiş olduğu zamma 2024 ve 2025 yılları arasında mahsup etmek, geri almak istiyor” dedi.

Kahveci, “Göreviniz memurun hakkını korumak mı, iktidarın hamasetine dayalı politikasına körü körüne biat etmek mi?” diye sordu.

Memur Maaşları Ne Kadar Olacak?

Hakem heyetinin kararı sonrası, memur maaşları ne kadar olacak? İşte kabul edilen oranlara göre memur maaşlarındaki değişim:

  • 20.350 lira olan en düşük memur maaşı, Ocak ayında %15’lik zamla 23.402 liraya yükselecek. Üzerine bir de enflasyon farkı eklenecek.
  • 23.402 lira olan en düşük memur maaşı, Temmuz ayında %10’luk zamla 25.742 liraya çıkacak. Üzerine bir de enflasyon farkı eklenecek.
  • 25.742 lira olan en düşük memur maaşı, Ocak 2025’te %6’lık zamla 27.286 liraya yükselecek. Üzerine bir de enflasyon farkı eklenecek.
  • 27.286 lira olan en düşük memur maaşı, Temmuz 2025’te %5’lik zamla 28.650 liraya çıkacak. Üzerine bir de enflasyon farkı eklenecek.

Bu rakamlar, enflasyon farkının ne kadar olacağını bilmediğimiz için tahmini olarak hesaplanmıştır. Enflasyon farkı, gerçekleşen enflasyon ile verilen zam arasındaki fark kadar olacaktır.

Hakem Kurulu Kararlarına İtiraz Edilemiyor

Hakem kurulu kararlarına itiraz edilemiyor. Mahkeme yolu da kapalı. Bu nedenle, memur ve emeklilerin zam oranları kesinleşmiş oldu.

Memur ve emekliler, hakem kurulu kararlarını protesto etmek için eylem yapabilecekler. Ancak bu eylemlerin, zam oranlarını değiştirmesi mümkün görünmüyor.

Memur ve emekliler, iki yıl boyunca enflasyonun altında ezilmeye devam edecekler. Büyük ülkenin memuru, bürokratı, öğretmeni yoksulluk sınırının altında yaşamaya mahkum edildi.

Bakan Vedat Işık’ın “Enflasyona ezdirmeyeceğiz” dediği oranlar buysa, ne demeli bilemedim. Ezdirdiniz memuru ve emeklisine, yazık! Bir de ne dedi bakan: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla…” Yani diyor ki bakan: “Benim bir önemi yok.” Bu duruma da yazık!

Aslında ve sanki Cumhurbaşkanı da kendi cebinden verecek. Sonuçta devletin kasasından verilecek. Eğer daha fazla verilecekse, en nihayetinde şu ana kadar sendikalarla hakem heyeti görüşmeleri diye oynanan tiyatroya gerek var mıydı? Karar sizin…

Başa dön tuşu