Genel

Mercedes-Benz, 2025’ten sonra sadece elektrikli araçlar üretecek

Mercedes-Benz, yeni nesil elektrikli araçlarının satışına odaklanacağını ve 2025’ten sonra yalnızca elektrikli araçlar üreteceğini duyurdu. Alman otomobil devi, bu kararı Çin pazarındaki rekabeti artırmak ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek için aldığını söyledi.

Mercedes-Benz, 2025’ten sonra sadece elektrikli araçlar üretecek Mercedes-Benz, yeni nesil elektrikli araçlarının (EV’ler) satışına odaklanacağını ve 2025’ten sonra yalnızca EV’ler üreteceğini duyurdu. Alman otomobil devi, bu kararı Çin pazarındaki rekabeti artırmak ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek için aldığını söyledi.

Mercedes-Benz’in CEO’su Ole Kalenius, 23 Temmuz’da bir Alman otomobil medya kuruluşu olan Automobilwoche ile yaptığı röportajda, 2021’de hazırladıkları satış stratejisine göre 2025’ten sonra sadece EV’ler üreteceklerini açıkladı. Kalenius, yeni nesil EV platformu olan ‘MB.EA’ya dayalı olarak Çin’de piyasaya sürülecek modellerin özellikle uzay ve dijital içeriğin boyutlarına odaklanacağını belirtti.

Çin, Alman otomobil üreticileri için en önemli pazar olmaya devam ediyor. Ancak Çinli yerel markaların da EV pazarında büyük bir paya sahip olduğu biliniyor. Bir pazar araştırma şirketi olan Counterpoint Research, geçen yıl Çinli yerel markaların Çin EV pazarında %81 pazar payıyla başı çektiğine dikkat çekti. Pekin Otomobil Grubu ve Geely Otomobil Grubu’nun başkanı Li Shufu’nun ana hissedar olduğu Çin’in Mercedes-Benz’de de büyük bir hissesi var.

Kalenius, Mayıs ayında yaptığı bir açıklamada, “Çin ile bağları koparmanın neredeyse tüm Alman endüstrileri için düşünülemez olduğunu” söyledi. “Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve küresel ekonomideki diğer büyük oyuncular o kadar iç içe geçmiş durumda ki, Çin ile ayrışmanın bir anlamı yok” diye vurguladı. “Önemli olan çarpışmak değil, birlikte büyümek, iklimi korumak.” dedi.

Mercedes-Benz, bu yılın başlarında 2030 yılına kadar küresel satışlarının %50’sinin elektrikli veya hibrit araçlardan oluşmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şirket, ayrıca 2039 yılına kadar Avrupa’daki tüm yeni araçlarının karbon nötr olmasını planlıyor.

İlgili Makaleler