Yerel Haberler

Milletvekili Kara’dan deprem sonrası açıklamalar

Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, deprem sonrası yaşanan sorunlara ve çözüm önerilerine dair açıklamalarda bulundu. Kara, depremzedelerin barınma, sağlık, eğitim ve turizm konularında desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, deprem sonrası yaşanan sorunlara ve çözüm önerilerine dair açıklamalarda bulundu. Kara, depremzedelerin barınma, sağlık, eğitim ve turizm konularında desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Depremzedelerin barınma sorunu

Kara, depremden sekiz ay sonra hala konteynerlere yerleştirilen hasta ve yatalak insanlar olduğunu belirterek, kaymakamlardan daha fazla yardım istedi. Kara, “Biz hasta olan, epilepsi hastası olan, yatalak hasta olan insanları hak sahibi olmasa da konteynerlere yerleştiriyoruz ama bu yetmez, kaymakamlarımızdan daha fazlasını rica ediyoruz. Neden daha fazlası?

Çünkü depremin üzerinden sekiz ay geçti artık bunları, okulların durumunu, yurtların durumunu, hastanelerin durumunu konuşmamalıyız.” dedi.

Hatay’ın turizm potansiyeli

Kara, Hatay’ın kültür turizmi açısından cazibe merkezi olması gerektiğini söyledi. Kara, “Biz artık Hatay’ı öyle bir cazibe merkezi hâline getirmeliyiz ki… Yani artık Hatay’da kültür turizmi maalesef yok, sizin gelip güzel güzel yemek yiyeceğiniz yerler yok. İşte, onu tekrardan yapabilmek için bunu elbette siyaset üstü yapmalıyız.

Tekrar oraya gelin birlikte yemek yiyelim diye, yaylalara çıkalım diye, bunu birlikte yapmalıyız ve hiç kimsenin Hatay’ı unutmasına izin vermemeliyiz, bunu birlikte başaracağız.” diye konuştu.

Sağlık ve eğitim çalışanlarının durumu

Kara, sağlık ve eğitim çalışanlarının deprem sonrası zor şartlarda görev yaptıklarını ifade ederek, onlara daha fazla teşvik verilmesi gerektiğini savundu. Kara, “Öğretmenler, sağlık çalışanları… O kadar hastanelerimiz yıkıldı, şu an hastanelerde çalışan sağlık çalışanını veya doktoru performansa dayalı bir sisteme niye angaje etmek durumundayız?

Daha fazla teşvik vermeliyiz, daha fazla müstesnalarla doktorları, öğretmenleri, bölgede hizmet yapabilmeleri için ikna etmeliyiz, bizlerle mücadele etmelerine olanak tanıyalım.” dedi.

Kaybolan ailelerin akıbeti

Kara, depremden bu yana hayatlarını kaybetmiş ailelerin çocuklarının hala haber alamadıklarını belirterek, DNA eşleşmelerinin ve feth-i kabir işlemlerinin hızlandırılmasını istedi. Kara, “Mesela hiç haberiniz var mı, ya da daha fazla ilgilenmek ister misiniz? Mesela depremden bu yana hayatlarını kaybetmiş aileler var.

Bunların çocukları, evlatları asla haber alamadılar; ne öldüklerini biliyorlar ne de ölmediklerini biliyorlar, hiçbir şekilde haber yok. DNA eşleşmelerinin daha fazla olmasını istiyorlar, feth-i kabrin daha fazla yapılmasını istiyorlar. Mesela bunlar için ne yapmayı planlıyoruz? Ne düşünüyorsunuz? Herhangi bir fikriniz var mı?” diye sordu.

Hastanelerin donanım ve ulaşım sorunu

Kara, hastanelerin donanım ve ulaşım sorunlarına da değinerek, çözüm beklediklerini söyledi. Kara, “Bizim bunun dışında da birçok sorunumuz var; örneğin hastanelerde pet çekimleri, efendim, kemoterapi hizmeti… Kemoterapiyle ilgili problemi olanlar, kanser hastaları Adana’ya gitmesin. Hastanelerimizin donanımı, özellikle iklimlendirme ve hepa filtreleriyle ilgili sıkıntıları var.

Bunları çözmeliyiz. İskenderun’da bir acil durum hastanemiz var çünkü bir SSK hastanemiz yıkıldı ve bu hastanemiz umarım yıl sonuna kalmadan işleme, faaliyete girecek. Ve bu faaliyete girecek ama otoban bağlantı yolunun -buradan inşallah Ulaştırma Bakanımız da bizi duyar- bir an evvel yapılmasını istiyoruz.” dedi.

Kara, deprem sonrası yaşanan sorunlara ve çözüm önerilerine dair açıklamalarını tamamladı. Kara, Hatay halkının dayanışma içinde olması gerektiğini vurguladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu