google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc MOEX Rusya Endeksi, bütçe taslağı ve ekonomik tahminlerle yükselişe geçti - haberbil.net
Ekonomi

MOEX Rusya Endeksi, bütçe taslağı ve ekonomik tahminlerle yükselişe geçti

MOEX Rusya Endeksi, federal bütçe taslağı ve ekonomik kalkınma tahminleriyle ilgili haberlerin etkisiyle Cuma günü yükseldi. Haftalık bazda ise endeks düşüş yaşadı.

MOEX Rusya Endeksi, federal bütçe taslağı ve ekonomik kalkınma tahminleriyle ilgili haberlerin etkisiyle Cuma günü yükselişe geçti. Endeks, dört seanslık düşüşlerin ardından sabah trendini tersine çevirerek günü 3.049 puandan kapattı. Hafta boyunca ise endeks %3,3 kayıp yaşadı.

Bütçe taslağı ve ekonomik tahminler

Ekonomik Kalkınma Bakanı Maxim Reshetnikov, bir hükümet toplantısında ülkenin 2024-2026 sosyo-ekonomik kalkınmasına ilişkin yukarı yönlü revize edilmiş tahminini sundu. Buna göre, Rusya’nın gayri safi yurt içi hasılasının (GSYH) bu yıl %4,2 büyümesi, gelecek yıl ise %2,3 büyümesi bekleniyor. Reshetnikov, büyüme beklentilerinin artmasının nedenlerinden birinin de petrol fiyatlarındaki yükseliş olduğunu söyledi.

Ayrıca hükümet, petrol, gaz, hurda, tahıl ve bazı mühendislik ürünleri dışındaki çoğu mala 1 Ekim’den 2024 sonuna kadar tartışmalı ihracat vergileri getirdi. Bu kararın amacı, iç piyasada fiyat artışlarını önlemek ve bütçe gelirlerini artırmak olarak açıklandı.

Tekli hisse senetleri performansı

Tekli hisse senetleri arasında Polymetal, Moex ve Severstal sırasıyla %8, %5,6 ve %5 artış sağladı. Bu şirketlerin hisseleri, metal fiyatlarındaki yükselişten ve Moex’in temettü ödemesinden olumlu etkilendi. Tersine, Rusal %1,6 düşüşle ana geride kalan isim oldu. Rusal’ın hisseleri, ABD’nin alüminyum ithalatına yönelik yeni vergiler getirmesiyle baskı altında kaldı.

MOEX Rusya Endeksi’nin geleceği

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre MOEX Rusya Endeksi’nin bu çeyreğin sonunda 3040,62 puandan işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 2728,20 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz. Bu tahminler, endeksin mevcut seviyesine göre sınırlı bir potansiyel sunuyor.

Başa dön tuşu