google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc MOEX Rusya Endeksi, Çin kaynaklı endişelere rağmen yükselişte - haberbil.net
Ekonomi

MOEX Rusya Endeksi, Çin kaynaklı endişelere rağmen yükselişte

MOEX Rusya Endeksi, Çin’deki küresel güven ve mülk sıkıntılarına rağmen Salı günü yükseldi. Petrol fiyatlarının toparlanması ve bazı sektörlerin performansı endeksi destekledi. Makroekonomik gündemde Rusya’nın GSYİH’sı ve işsizlik oranı ön plana çıkıyor.

MOEX Rusya Endeksi, Salı günü 3.051 puana yükselerek daha önceki düşüşü durdurdu ancak ülkenin ana ticaret ortağı olan Çin’deki küresel güven ve mülk sıkıntıları nedeniyle yön bulmakta zorlandı. Öte yandan petrol fiyatlarının toparlanması da bir miktar destek sağladı.

Sektörler arasında farklılık

Sektörler arasında telekomünikasyon, tüketim malları ile metaller ve madencilik en çok kazananlar oldu. Telekomünikasyon sektörü, MegaFon ve MTS gibi şirketlerin hisselerinin artmasıyla %2,4 oranında değer kazandı. Tüketim malları sektörü ise X5 Retail Group’un %5,5 artışla en fazla yükseliş gösteren hisse senedi olmasıyla %1,8 yükseldi. Metaller ve madencilik sektörü de SeverstalNLMK ve MMK gibi şirketlerin hisselerinin sırasıyla %3,7, %3,2 ve %2,6 artmasıyla %1,6 değerlendi.

Bunun tersine, altın üreticisi Polymetal’in hisseleri %3,3 düşerek en çok kaybeden hisse senedi oldu. Enerji sektöründe ise Rusgidro ve Rosseti gibi şirketlerin hisseleri sırasıyla %1,1 ve %1 oranında geriledi.

Makroekonomik gündem

Makroekonomik gündemde kapanışın ardından Rusya’nın GSYİH’sı ve işsizlik oranı ön plana çıkıyor. Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat), 2023 yılının ikinci çeyreğinde GSYİH’nın bir önceki yılın aynı dönemine göre %10,3 büyüdüğünü açıkladı. Bu rakam, piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. İşsizlik oranının ise Ağustos ayında %4,7’ye gerilemesi bekleniyor. Bu oran Temmuz ayında %4,8 olarak kaydedilmişti.

Gelecek beklentileri

Küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre MOEX Rusya Endeksi’nin bu çeyreğin sonunda 2966,75 puandan işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 2732,88 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz. Bu tahminler, Çin’in ekonomik büyümesinin yavaşlaması, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) parasal genişlemeyi azaltması ve Rusya’nın iç siyasi durumu gibi belirsizlikleri de içeriyor. Bu faktörler, MOEX Rusya Endeksi’nin performansını etkileyebilir.

Başa dön tuşu