Ekonomi

MOEX Rusya Endeksi Üçüncü Günde de Düştü

MOEX Rusya endeksi Çarşamba günü üçüncü seansta da düşüş gösterdi. Kimyasallar, ulaştırma ve elektrik hizmetleri sektörleri en büyük darbeyi aldı. Trading Economics, endeksin 12 ay içinde 2728,20 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyor.

MOEX Rusya endeksi Çarşamba günü 3.068’e düşerek üçüncü seansta da düşüş gösterdi ancak Dağlık Karabağ’daki jeopolitik gerilimlerin azalmasıyla sabahki kayıplarının bir kısmını telafi etti. Öte yandan güçlenen rublenin baskısı ve Fed’in politika kararı öncesindeki bekle-gör yaklaşımı piyasalar üzerinde baskı oluşturmaya devam etti.

Ek olarak, Rus merkez bankası düşük likit hisse senetlerindeki oynaklığı sınırlamak için yeni önlemler alırken, yetkililer de sıkı para kontrolleri uygulayacağını duyurdu.

Kimyasallar, Ulaştırma ve Elektrik Hizmetleri Sektörleri Zarar Gördü

Kimyasallar, ulaştırma ve elektrik hizmetleri sektörleri en büyük darbeyi aldı. Tekli hisseler arasında GLTR (-%3,1), Polymetal (-%2,3) ve Rosneft (-%2,3) önemli düşüşler yaşadı. Ayrıca, Şirketin azalan talep nedeniyle Eylül ve Ekim 2023’te ham elmas satışını geçici olarak askıya almasının ardından yatırımcıların gözleri Alrosa’da kaldı. Bu arada artışlar NLMK (%3,2), Novatek (%2,4) ve Severstal (%1,5) tarafından kaydedildi.

Trading Economics Endeksin Daha da Düşeceğini Tahmin Ediyor

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre MOEX Rusya Endeksi’nin bu çeyreğin sonunda 3040,62 puandan işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 2728,20 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

Bu tahminler endeksin mevcut seviyesinden yaklaşık %11 daha düşük olduğunu gösteriyor. Trading Economics, endeksin gelecekteki performansını etkileyebilecek birçok faktör olduğunu belirtiyor. Bunlar arasında küresel ekonomik toparlanma hızı, petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar, koronavirüs salgınının seyri ve Rusya’nın iç ve dış siyasi durumu sayılabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu