Gündem

Mossad’a Casusluk Suçlamasıyla 7 Kişi Gözaltında!

Türk polisi, Mossad'a bilgi sattığından şüphelenilen yedi kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında özel bir dedektif de yer alıyor.

Salı günü şok edici bir haber Anadolu Ajansı tarafından duyuruldu: Türk polisi, İsrail’in Mossad istihbarat servisine bilgi sattığından şüphelenilen yedi kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında özel bir dedektif de yer alıyor.

Anadolu’nun güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre, eski bir kamu görevlisi olan özel dedektifin Türkiye’deki Ortadoğu şirketleri ve bireyleri hakkında bilgi topladığı, takip cihazları yerleştirdiği ve gözetleme faaliyetlerinde bulunduğu şüpheleniliyor.

Operasyonun MİT ve İstanbul Terörle Mücadele Polisi tarafından ortaklaşa yürütüldüğü belirtiliyor. Ankara’dan operasyona ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı. İsrail ise şu ana kadar Anadolu’nun haberine yorum yapmadı.

Edinilen bilgilere göre, Türk dedektifin Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da Mossad tarafından eğitildiği ve resmi kayıtlarda görünmeyen kripto para birimi cinsinden ödemeler aldığı da öne sürülüyor.

Bu olay, son aylarda Türkiye’de Mossad ile bağlantılı casusluk faaliyetlerine yönelik artan operasyonların bir parçası olarak görülüyor. Ocak ayında bir Türk mahkemesi, Mossad ile bağlantısı olduğundan ve Türkiye’de yaşayan Filistinlileri hedef aldığından şüphelenilen 15 kişinin tutuklanmasına ve diğer sekiz kişinin de sınır dışı edilmesine karar vermişti. Şubat ayında ise Türkiye, Mossad’a bilgi sattığından şüphelenilen yedi kişiyi gözaltına aldı.

Türk ve İsrailli liderler arasında, İsrail’in Filistinli grup Hamas’la savaşının Ekim ayında başlamasından bu yana gerginlik tırmanıyor. Ankara, İsrail’i, Türkiye de dahil olmak üzere Filistin toprakları dışında yaşayan Hamas üyelerini yakalamaya çalışması durumunda “ciddi sonuçlarla karşılaşacağı” konusunda uyardı.

Gözaltına alınan yedi kişinin sorgusu devam ederken, Mossad’a casusluk faaliyetleri hakkında daha fazla detay ortaya çıkması bekleniyor. Bu gelişme, Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkileri daha da gerginleştirebilecek gibi görünüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu