Ekonomi

Murat Emir: AKP Anayasa’ya Uymuyor, Dış Politikada Saplantılı

Ankara Milletvekili Murat Emir, AKP’nin Anayasa’ya uymadığını, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını ihlal ettiğini, dış politikada çelişkili ve saplantılı olduğunu söyledi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada AKP’nin Anayasa’ya uymadığını, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını ihlal ettiğini, dış politikada çelişkili ve saplantılı olduğunu söyledi. Emir, AKP’nin dış politikayı iç politikanın bir enstrümanı olarak kullandığını belirtti.

AKP Anayasa’ya Uymuyor

Emir, AKP’nin “Anayasa yapalım” dediğini ancak mevcut Anayasa’ya dahi uymadığını ifade etti. Emir, “Anayasa’mıza göre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uymanız gerekirken Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uymuyorsunuz ve Bakanlar Komitesi maalesef ihlal süreci başlattı.

Ne kadar farkındasınız bilmiyorum ama ülkemiz Avrupa Konseyinden dışlanma yolunda maalesef hızla ilerliyor ve bizim bu duruma bakmamız gerekiyor, buraya özellikle dikkat etmemiz gerekiyor.” dedi.

Emir, AKP’nin uluslararası anlaşmalara da saygı duymadığını vurguladı. Emir, “Burada uluslararası anlaşmaları konuşuyoruz ama AKP’nin özellikle son yıllarda savruk, birbiriyle çelişkili, saplantılı dış politikasını görmeden de edemiyoruz maalesef.” diye konuştu.

AKP Dış Politikada Çelişkili

Emir, AKP’nin dış politikada tutarsız ve anlamsız davrandığını belirtti. Emir, “Bakın, daha Litvanya yolcusuyken, NATO toplantısına giderken Cumhurbaşkanı bir anda ‘Avrupa Birliği yolumuzu açsınlar, biz de İsveç’in NATO üyeliği yolunu açalım.’ dedi.

Sonrasında baktık ki Avrupa Birliğiyle ilgili aslında hiçbir beklentisi yok, F-16’ların yenilenmesiyle ilgili bir beklentisi var ve şu anda da Avrupa Birliğine katılmak gibi bir talebi, çabası olmadığını görüyoruz çünkü eğer öyle olsaydı hiç olmazsa Bakanlar Komitesinin ihlal süreci başlatmasına karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarına uyma ihtiyacı duyardı.” dedi.

Emir, AKP’nin zaman zaman kavgalı zaman zaman dost olduğu ülkelerle arasında rasyonel bir temel olmadığını söyledi. Emir, “Çelişkiler bitmiyor arkadaşlar; Birleşik Arap Emirlikleri’yle, Mısır’la, Libya’yla, Yunanistan’la, Avrupa Birliğiyle zaman zaman kavgalı zaman zaman dost oluyorsunuz ama bunun rasyonel bir temeli olduğunu görmüyoruz.” ifadelerini kullandı.

AKP Dış Politikayı İç Politikanın Enstrümanı Olarak Kullanıyor

Emir, AKP’nin dış politikayı iç politikada meydanlara oynamak için kullandığını iddia etti. Emir, “Bakın ‘mavi vatan’ diye bağırıyordunuz, biz de mavi vatandaki sondajları destekliyorduk; uzunca bir zamandır mavi vatanda sondaj yapılmıyor, niye? Yunanistan’la görüşüyorsunuz, istikşafi görüşmeler. Ne zamandır? Yıllardır.

Oysa Yunanistan aslında bizim Akdeniz’deki haklarımıza saldırmış durumdadır ve şu andaki durum Türkiye’nin aleyhindedir, dikkatinizi çekerim.” dedi.

Emir, AKP’nin dış politikada birçok hata yaptığını ve gereken önlemleri almadığını söyledi. Emir, “Aynı şekilde dış politikada birçok hata yapılıyor ve maalesef bu konularda da gereken önlemleri almaktan uzaksınız.

Biz Türkiye’nin dış politikada diğer ülkelerle arasındaki sorunları gidermesinden, diyaloğu artırmasından yanayız ama maalesef sizin zaman zaman anlamsız şekilde barıştığınızı, anlamsız şekilde de kavga ettiğinizi görüyoruz. Çünkü sizin asıl meseleniz iç politikadır, meydanlara oynamaktır ve dış politikayı da iç politikanın bir enstrümanı olarak kullanmaktır.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu