Gündem

Murat Emir: Soylu suç örgütleriyle eğer varsa ilişkileri, bunları açıklamalı

Ankara Milletvekili Murat Emir, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun suç örgütleri ve kara para aklamacılarıyla ilişkilerini eleştirdi. Kaplan ve Sezgin Baran Korkmaz davalarının üzerine gidilmesini istedi.

Ana muhalefet partisi CHP’nin Ankara Milletvekili Murat Emir, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun suç örgütleri ve kara para aklamacılarıyla yakın ilişkiler içinde olduğunu iddia etti. Geçtiğimiz hafta polis tarafından baskına uğrayan Kaplan çetesi ve Sezgin Baran Korkmaz davasının siyasi yönlerinin yeni İçişleri Bakanı Mehmet Güler tarafından açıklığa kavuşturulmasını talep etti.

Kaplan çetesi Soylu tarafından korunuyordu

Emir, Kaplan çetesi’nin çeşitli yasa dışı faaliyetlerde bulunan bir suç örgütü olduğunu söyledi. Çetenin Soylu tarafından korunduğunu ve onun istifa etmesine kadar kendilerine operasyon yapılamadığını ileri sürdü.

“Ben Ankara Milletvekiliyim, Ankara’da yaşayan biriyim ve Ankara’da gözü olan herkes Kaplanların yaptığı her şeyi görüyordu. Bugün bu operasyon yapılıyor ama Soylu’nun tarafı sessiz, sizler de sessizsiniz.

Ama buna tepki veren 2 odak var; biri Ebabil, diğeri diğer bir sosyal medya organizasyonu ve bunlar tepki verdiler, yeni İçişleri Bakanı’na ayar vermeye kalktılar, bunun Soylu’ya ve Soylu’nun yaptığı terörle mücadeleye karşı bir şey olduğunu söylediler ama birkaç saat sonra kapatıldılar,” Emir dedi.

Emir, güvenlik içerisinde büyük bir çelişki ve savaş olduğunu da ekledi. Soylu’nun şöyle dediğini aktardı: “Biz yukarıdan aşağı bir operasyon yaptık, ülkemiz için bir komployu durdurduk.” “Ya, bir kara para aklayıcısının ülkedeki parasıyla, her şeyiyle mal varlığı üzerindeki tedbir kaldırılarak Türk yargısından kaçırılmasında nasıl bir komplo olabilir?” dediğimizde, bu sorunun cevabı yok.”

Emir, bu soruların cevabını merak ettiklerini söyledi. Eğer yeni İçişleri Bakanı bu konularda ciddiyse, bu konularda adım atmak istiyorsa, Soylu’dan devralınan enkazdan kurtulmak istiyorsa, ülkenin böylesine suç işleyenlerin cenneti olduğu, adı neredeyse kokainle anılan bir ülke olduğu bir durumdan kurtulmak istiyorsa bütün bu soruların üzerine cesaretle, açıklıkla gitmek zorunda olduğunu belirtti.

Ayrıca, Sayın Bakan’ın buraya gelip bu Meclise işin siyasi tarafını anlatması gerektiğini de vurguladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu