Sağlık

Muzlu smoothie içmek flavanol alımını azaltıyor

Yeni bir araştırma, muzlu smoothie içmenin flavanol alımını azalttığını ortaya koyuyor. Flavanoller kalp ve beyin sağlığına faydalı olan doğal kimyasallardır. Muzun flavanolleri yok ettiği ve bunların vücutta zayıf bir şekilde emildiği bulunmuştur.

Muz, smoothie yapmak için popüler bir meyvedir, ancak yeni bir araştırma, muzun flavanol açısından zengin diğer meyvelerle karıştırılmasının, bu sağlıklı bileşiklerin vücut tarafından emilmesini engellediğini ortaya koyuyor.

Flavanoller, kalp ve beyin sağlığına faydalı olan doğal kimyasallardır. Elma, armut, yaban mersini, böğürtlen, üzüm ve kakao gibi meyvelerde bulunurlar. Ancak bu meyvelerin bazıları, polifenol oksidaz (PPO) adı verilen bir enzim içerir. PPO, meyvelerin havayla temas ettiklerinde kahverengiye dönmesine neden olur. PPO aynı zamanda flavanolleri parçalar ve vücut tarafından kullanılamaz hale getirir.

Ağustos 2023’te Food and Function dergisinde yayınlanan bir araştırma, PPO enziminin farklı seviyelerinin gıdalardaki flavanollerin vücut tarafından emilmesini nasıl etkilediğini test etti. Araştırmacılar, katılımcılara bütün muzla yapılan bir smoothie (yüksek PPO) ve karışık meyvelerle yapılan bir smoothie (düşük PPO) içirdiler. Ayrıca katılımcılara bir flavanol kapsülü de verdiler. Kan ve idrar örneklerini analiz ederek vücuttaki flavanol seviyelerini ölçtüler.

Sonuçlar şaşırtıcıydı: Muzlu smoothie içenlerin vücutlarında yüzde 84 daha az flavanol vardı. Bu, muzun flavanolleri yok ettiği ve bunların vücutta zayıf bir şekilde emildiği anlamına geliyor. Araştırmacılar, muzun sağlıklı bir meyve olduğunu, ancak smoothie’ye eklendiğinde flavanol açısından zengin diğer meyvelerle kombinasyondan kaçınılması gerektiğini öneriyorlar.

Araştırmanın lideri Javier Ottaviani, bu çalışmanın gıdaların nasıl hazırlandığı ve kullanıldığının flavanoller üzerinde etkisi olduğunu gösterdiğini söylüyor. Örneğin, çay da önemli bir flavanol kaynağıdır, ancak çayın nasıl demlendiği flavanollerin vücut tarafından emilmeye ne kadar elverişli olacağını belirler. Ottaviani, bu konunun gelecekte daha ayrıntılı olarak araştırılacağını umuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu